To ostatni moment, by zaoszczędzić 1,5 tys. zł przed Sylwestrem. Decyzję trzeba podjąć przed końcem roku

Pieniądze odkładane na emeryturę w III filarze można odliczyć od podatku PIT. Dzięki temu w naszych portfelach może zostać ponad 1500 zł.
Pieniądze odkładane na emeryturę w III filarze można odliczyć od podatku PIT. Dzięki temu w naszych portfelach może zostać ponad 1500 zł. Jakub Ociepa/Agencja Gazeta
Pieniądze odkładane na emeryturę w III filarze można odliczyć od podatku PIT. Dzięki temu w naszych portfelach może zostać ponad 1500 zł. Wpłatę odpowiedniej wysokości trzeba jednak dokonać do 31. grudnia.

Wpłaty dokonywane na IKZE można odliczyć od dochodu przy rozliczaniu podatku PIT. W 2016 roku limit wysokości wpłat wynosi 4866 zł, ale w przyszłym roku wzrośnie do 5115,60 zł.

Osoby, które rozliczają się z fiskusem według 18-proc. stawki przy maksymalnej dopuszczalnej wpłacie mogą zaoszczędzić około 876 zł. Jeszcze więcej zostanie w kieszeni podatników, których roczne dochody przekraczają 85,5 tys. zł. W ich wypadku dochody opodatkowane są stawką 32 proc. co oznacza, że wpłata na IKZE może dać im do 1557 zł oszczędności.

Podobne kwoty mogą zostać w kieszeniach osób, które nieznacznie przekraczają niższy próg podatkowy. Odpowiednio wysoka wpłata może im pozwolić na przeskoczenie do grupy 18-proc. W najbardziej optymistycznym wariancie (zarobki w granicach 90 tys.) pozwoli im to oszczędzić około 1,5 tys. zł.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to element III filaru. Środki, które na nim gromadzimy zostaną wypłacone po osiągnięciu 65. roku życia. Są one zwolnione z 19-proc. podatku Belki od dochodów kapitałowych, trzeba jednak odprowadzić od nich zryczałtowany podatek w wysokości 10 proc.


źródło: Gazeta.pl

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...