Nikt nie daje takich premii jak nasi pracodawcy. Szczególnie budżetówka ma się czym pochwalić

Średnia wysokość premii w Polsce to 134 proc. miesięcznego wynagrodzenia
Średnia wysokość premii w Polsce to 134 proc. miesięcznego wynagrodzenia kadr z filmu "Horrible Bosses"
Polscy pracodawcy oferują najwyższe premie roczne w stosunku do wielkości wynagrodzenia wśród 12 przebadanych pod tym kątem krajów. Średnia wysokość sięgnęła 134 proc. miesięcznego wynagrodzenia – podaje agencja pracy MonsterPolska.

Badanie zostało przeprowadzone w 12 europejskich krajach: Polsce, Węgrzech, Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii, Słowenii, Chorwacji, Serbii oraz Bośni i Hercegowinie. Choć na wymienionej liście znajdują się państwa, które nie ustępują nam pod względem poziomu życia, to właśnie polscy pracodawcy okazali się najhojniejsi przy rozdzielaniu rocznych premii.

Według badań portalu pensiometr.pl, który należy do serwisu MonsterPolska, średnia wysokość premii w Polsce to 134 proc. miesięcznego wynagrodzenia. W ujęciu procentowym jest to najwięcej spośród badanych krajów. W ujęciu kwotowym ustępujemy natomiast tylko Finlandii (3600 zł wobec 7700 zł).

Nieco gorzej sytuacja wygląda gdy spojrzymy na odsetek pracowników, którzy na koniec roku mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Z 18 proc. zajmujemy w tej klasyfikacji dopiero 5 miejsce.
Premie roczne najpopularniejsze są wśród osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych. W tej grupie otrzyma je 33 proc. pracowników najwyższego szczebla i prawie co piąta osoba z niższej i średniej kadry zarządzającej.


W Polsce premie roczne otrzyma najwięcej pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym – 34 proc., następnie w przedsiębiorstwach z zagranicznym kapitałem – 28 proc. Na końcu znajdują się prywatne, polskie firmy – tu na premie może liczyć tylko 11 proc. zatrudnionych.

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...