Polska europejską stolicą smogu. Za granicą porównują nas już do Pekinu

Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 są ulokowane nad Wisłą
Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 są ulokowane nad Wisłą Adam Golec/Agencja Gazeta
Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia są dla nas niebłagalne. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 są ulokowane nad Wisłą. – Polska to europejska stolica smogu – konkluduje Financial Times.

– Przez wiele lat polskie miasta były najbardziej zanieczyszczone, co czyni pod tym względem Polskę niechlubnym liderem – czerwonym punktem na mapie Europy – mówi cytowana przez FT Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego.

W grudniu w podkrakowskich gminach odnotowano bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Dochodziło one do 983 mikrogramów na metr sześcienny pyłu PM 10 (czyli o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą dostawać się do dróg oddechowych i płuc). – To prawie 20 razy więcej niż wynosi limit Unii Europejskiej – odnotowuje Financial Times. Tymczasem poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi...50. Jedną z gmin – Skałę, dziennik porównuje nawet do Pekinu (737).

Gazeta zauważa, że duży wpływ na to ma rozbudowany przemysł węglowy, który zatrudnia ponad 100 tys. osób i jest energetycznym fundamentem Polski. Duży udział mają w tym również piece węglowe wykorzystywane do ogrzewania domów, które odpowiadają za 50 proc. emisji.

źródło: Financial Times

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.