Szykują się poważne zmiany w PIT i CIT. Firmy mają zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych

Na firmy przynajmniej w teorii czekają podatkowe udogodnienia. Jaka będzie praktyka? Czas pokaże.
Na firmy przynajmniej w teorii czekają podatkowe udogodnienia. Jaka będzie praktyka? Czas pokaże. Marcin Stępień/Agencja Gazeta
Rząd wyciąga pomocną dłoń do kolejnej grupy. Tym razem chodzi o przedsiębiorców. Nowa inicjatywa Ministerstwa Rozwoju ma im pozwolić na uzyskanie nowej ulgi na zakup maszyn i urządzeń do swoich form. To swoiste 500+ dla przedsiębiorców, mówi podsekretarz stanu, Jadwiga Emilewicz.

Cytowana przez TVN24 Biznes i Świat polityk wyjaśnia, że nowa ulga ma umożliwić zainteresowanym skorzystanie z ulgi inwestycyjnej na zakup maszyn urządzeń, czyli tak zwanych środków trwałych. Kwota objęta ulgą mieści się w przedziale 10-100 tysięcy złotych.

Jak wylicza Emilewicz, firma, która zdecyduje się na zakup, wart 100 tysięcy złotych, po skorzystaniu z odpisu w pełnej wysokości zyska prawie 18 tysięcy złotych. Koszt tej ulgi dla budżetu szacowany jest na około 100 milionów złotych.

Grupa uprawnionych do skorzystania z tego rozwiązania to ponad 1,3 miliona przedsiębiorców. Według szacunków Ministerstwa, w skali roku skorzysta z niego około 150 tysięcy firm, które są płatnikami podatku PIT lub CIT. Dzięki nowelizacji, w Polsce mają powstać nowe miejsca pracy, jak również zwiększona zostanie konkurencyjność firm z naszego kraju.

Prace legislacyjne mają zakończyć się w ciągu kolejnych dwóch miesięcy. Nowelizacja ma wejść w życie na początku drugiego kwartału bieżącego roku. Ministerstwo Rozwoju podało również wyliczenia, z których wynika, że obecnie przedsiębiorca może „wpuścić w koszty” zakupy do kwoty trzech i pół tysiąca złotych.


Źródło: TVN24BiS

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...