ZUS ma dość zabawy w ciuciubabkę. Zacznie karać firmy za wypychanie pracowników na samozatrudnienie

ZUS będzie się posługiwał specjalnym algorytmem ścigając firmy.
ZUS będzie się posługiwał specjalnym algorytmem ścigając firmy. Artur Kubasik/Agencja Gazeta
Kontrolerzy ZUS mają dokładniej przyglądać się firmom, które wysyłają swoich pracowników z umów o pracę na samozatrudnienie i umowy-zlecenie. W typowaniu przedsiębiorstw do kontroli zakład ma się posługiwać specjalnym algorytmem – donosi „Rzeczpospolita”.

Wykorzystywanie umów o dzieło, zlecenie i samozatrudnienia jest jednym ze sposobów, której polskie firmy wykorzystują do cięcia kosztów. Kontrolerzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zamierzają jednak skoncentrować się teraz na ściganiu takich praktyk.

Kontrole nie będą się jednak odbywać na zasadzie chybił-trafił. Inspektorzy przy typowaniu firm będą się posługiwać algorytmem, który będzie wykorzystywał dane z Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. W bazie KSI przechowywanych jest 40 terabajtów danych, a za jego pomocą dokonuje się ponad 100 mln operacji księgowych miesięcznie.

Zmiany w doborze firm typowanych do kontroli są efektem uchwalenia ustawy o poprawie otoczenia prawnego dla przedsiębiorstw – części osławionego pakietu 100 zmian. Nowe prawo zakłada, że każda planowana kontrola musi zostać poprzedzona analizą, na ile w danej firmie istnieje ryzyko łamania obowiązujących przepisów. Ustawa pozostawia jednak furtkę urzędnikom, którzy będą mogli przeprowadzić kontrolę w przypadku uzasadnionego podejrzenia „innego naruszenia prawnego zakazu lub niedopełnienia prawnego obowiązku”.

źródło: Rzeczpospolita

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...