Na "trzynastki" dla urzędników wydajemy... 6 mld złotych rocznie. Rząd uznał, że to przesada

Przez kodeks urzędniczy dodatkowe pensje może stracić 400 tys. osób
Przez kodeks urzędniczy dodatkowe pensje może stracić 400 tys. osób Mikołaj Kuras/Agencja Gazeta
Przez rząd urzędnicy będą musieli zacisnąć pasy? Wiele wskazuje na to, że w tym roku po raz ostatni odbiorą swoją słynną „trzynastkę”. Sama premia zostanie, ale będzie wypłacana tylko najlepszym urzędnikom w formie premii – podaje dziennik „Fakt”.

Trzynasta pensja to jeden z przywilejów niemal milionowej rzeszy urzędników. Dzięki niej pracownicy budżetówki wzbogacą się łącznie o 6 mld złotych. W Kancelarii Premiera od miesięcy toczą się jednak prace nad kodeksem urzędniczym. Projekt zakłada, że dostęp do „trzynastek' straci około 400 tys. osób.

Pieniądze nie zostaną jednak w budżecie. Będą wypłacane najlepszym urzędnikom w formie premii lub podwyżki. Na to, że „trzynastki” w obecnej formie nie pełnią roli motywacyjnej, zwracali uwagę już w 2013 roku przedstawiciele Banku Światowego, którzy przybyli do Polski na zaproszenie resortu finansów.

Kodeks urzędniczy ma stanowić kompleksowe rozwiązanie dla całej budżetówki. W jego ramach zostaną ujednolicone przepisy dotyczące pracowników szczebla samorządowego i centralnego a także sądownictwa.

źródła: Fakt

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...