W Europie od nowego roku tną podatki na potęgę. W Polsce wprowadzono obniżki, z których nikt nie może skorzystać

Wicepremier Morawiecki obiecywał cięcie podatków i ułatwianie życia przedsiębiorcom. Na realizację tych zapowiedzi trzeba będzie jednak jeszcze poczekać
Wicepremier Morawiecki obiecywał cięcie podatków i ułatwianie życia przedsiębiorcom. Na realizację tych zapowiedzi trzeba będzie jednak jeszcze poczekać Michał Walczak/Agencja Gazeta
Rumunia, Węgry, Słowacja – to tylko część krajów w Europie, które od 1. stycznia zdecydowały się pójść na rękę obywatelom i zmniejszyć obowiązujące ich stawki podatkowe i liberalizując przepisy. Tymczasem w Polsce rząd zafundował przedsiębiorcom obniżki, z których w praktyce skorzysta prawdopodobnie tylko kilka procent małych firm.

Rumunia zdecydowała się na wprowadzenie niższej, 19 procentowej stawki VAT. Dzięki temu od marca ubiegłego roku (czyli od poprzedniej obniżki) podatek ten spadł łącznie o 5 punktów procentowych. Miejscowy rząd nie zamierza jednak na tym poprzestawać. Na realizację czeka obecnie zapowiedź zmniejszenia podatku dochodowego z 16 do 10 procent oraz ośmiokrotne zwiększenie stawki wolnej od podatku.

Węgrzy poszli natomiast na rękę przedsiębiorcom. Rząd Viktora Orbana ściął stawkę CIT do 9 proc., dzięki czemu jest ona obecnie jedną z najniższych w Europie. Z 27 na 22 procent spadłą również stawka na ubezpieczenia społeczne.

Na mniejsze szaleństwa pozwoliła sobie natomiast Słowacja. Tam stawka CIT spadła tylko o jeden punkt procentowy – z 22 na 21 procent. Na podobny manewr zdecydowali się Brytyjczycy. Na Wyspach stawka CIT spadła z 20 do 19 procent.

Wobec tych wszystkich zmian dość niepozornie wygląda obniżka, którą polski rząd zafundował przedsiębiorcom. Od 2017 roku stawka CIT została zmniejszona z 19 do 15 proc., ale odczuje to tylko część przedsiębiorców. Według szacunków ekspertów - będzie to około 8 proc małych firm, którym w portfelu zostanie przeciętnie 57 złotych miesięcznie. Reszta odprowadza bowiem PIT jako jednoosobowa działalność gospodarcza albo działa w formie spółki osobowej.

źródło: Wolność24

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...