Kurkuma zbawienna dla naszego zdrowia? Naukowcy nie zostawiają suchej nitki na przyprawie

Kurkuma jak przyprawa? Jak najbardziej. Jako lek? Nie do końca.
Kurkuma jak przyprawa? Jak najbardziej. Jako lek? Nie do końca. Pixabay
Kurkuma. Popularna w kuchni azjatyckiej przyprawa nie tylko służy do tego, by nadać potrawie wyrazistego smaku lub jako barwnik spożywczy. Według wielu badań, ma mieć również właściwości lecznicze, a ich spektrum rozciąga się od impotencji po nowotwory. Niestety, jej zbawienny wpływ na zdrowie okazał się mocno przeceniony.

O tym, żeby nie ufać właściwościom kurkuminy w kontekście medycznym, przestrzega grupa naukowców z University of Minnesota w Minneapolis, University of Illinois w Chicago i Brigham and Women’s Hospital w Bostonie. W opublikowanym na łamach "Journal of Medicinal Chemistry" artykule przestrzegają, że składnik ten naraża naukowców na stratę czasu oraz pieniędzy. Dlaczego? Bo kurkumina daje pozytywne, ale fałszywe rezultaty badań.

Pod lupę wzięto niektóre chemiczne właściwości przyprawy. Jedną z nich jest zdolność do przyłączania się cząsteczki do miejsca, które wiąże konkretne białko. Jeśli miejsce to jest istotny katalizatorem do pojawienia się choroby, może to sugerować, że cząsteczka ta może sprawdzić się jako lek. Problem w tym, że za taką reakcją nie stoi żadne praktyczne rozwiązanie.

Sprzeciw wobec badań na tym składnikiem nie powinien jednak dziwić. Guido Pauli z uniwersytetu w Illinois mówi, że kurkumina miała już być lekiem na łysienie, nadmierny porost włosów, impotencję, nowotwory, a nawet chorobę Alzheimera. Żadna z propozycji nie została wykorzystana do stworzenia leku o potwierdzonym działaniu.


Problemem jest zatem podejście naukowców. Podczas badań nie biorą oni poprawki na to, że ekstrakt z ostryża długiego, zawierający kurkuminę, jest często skażony innymi substancjami. Nie biorąc na to poprawki, przypisują jej właściwości, których ta nie ma.

O tym, że naukowcy nie powinny brnąć w dalsze badanie zbawiennego wpływu przyprawy na nasze zdrowie niech świadczy fakt, że od 2009 roku wycofano około 15 artykułów na temat kurkuminy. W wielu innych natomiast wprowadzono korekty.

Na badania kurkuminy zmarnowano już mnóstwo czasu i pieniędzy, podkreślają autorzy. Cóż, cudownego leku trzeba będzie zatem szukać gdzie indziej. Wyniki badań stawiają również w niekorzystnym świetle suplementy diety na bazie składnika. Te zaś do najtańszych nie należą. Ceny kapsułek na bazie kurkuminy wynoszą około 60 złotych za 60 sztuk.

Źródło: RMF24

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...