Jeśli do pracy, to do Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska pokonała nawet Warszawę

Wrocław został najatrakcyjniejszym miejsce do przeprowadzki za pracą.
Wrocław został najatrakcyjniejszym miejsce do przeprowadzki za pracą. Pixabay
Nowa praca to dobra motywacja do zmiany miejsca zamieszkania. Jak się jednak okazuje, nie każdy spragniony sukcesu chce uciekać do Warszawy. Według ostatnich badań firmy rekrutacyjnej Antal stolica zajęła ostatnie miejsce na podium w kategorii najbardziej atrakcyjnych miast wśród myślących o zmianie pracy. Wyprzedza ją Trójmiasto, natomiast na pierwszym miejscu plasuje się Wrocław.

Według badań przeprowadzonych wśród specjalistów i menedżerów, aż 39 proc. z nich wskazało stolicę Dolnego Śląska jako najbardziej interesującą alternatywę dla swojego miejsca pracy. Na drugim miejscu, z wynikiem 36 proc. znalazło się Trójmiasto. Trzecie miejsce przypadło Warszawie – stolicę wskazało 31 proc. respondentów. Co ciekawe, rekordowo mała liczba Polaków rozważa emigrację za granicę. Coraz częściej natomiast rozpatruje pracę poza Polską jako formę zwiedzania świata.

Joanna Kucza, menedżer marketingu i PR w Antal, wyjaśnia obecny trend na rynku pracy. W Polsce umacnia się mobilny rynek pracy. Dzieje się to po części za sprawą młodszych pokoleń specjalistów i menedżerów, których przedstawiciele są mniej przywiązani do struktur czy miejsca zatrudnienia i otwarci na częstsze zmiany, także lokalizacyjne – mówi. – Świadomi swoich celów zawodowych pracownicy kierują się coraz bardziej atrakcyjnością samej zawartości pracy, niż chęcią zapuszczenia korzeni w jednym miejscu – dodaje.

W tym samym czasie spada zainteresowanie wyjazdem zarobkowym poza granicę kraju. Jak podaje Work Service, tylko 11,9 proc. pracujących bądź potencjalnych pracowników rozważało migrację „za chlebem”. To najniższy wynik od września 2014 roku. Wynika to z niestabilnej sytuacji w Europie Zachodniej oraz niskiego poziomu bezpieczeństwa, twierdzi Andrzej Kubisiak z Work Service.

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...