Wyższa płaca minimalna to żaden problem dla firm. Wymyśliły absurdalne systemy karania pracowników

"Kreatywność" firm ochroniarskich zaskakuje.
"Kreatywność" firm ochroniarskich zaskakuje. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Nowa wysokość płacy minimalnej, 2 tys. zł brutto, już obowiązuje, ale przedsiębiorstwa chwytają się coraz to nowych sposobów, jak odzyskać wyższe wydatki na wynagrodzenia. Np. firmy ochroniarskie znalazły sposób na płacenie mniej swoim pracownikom. Chodzi o arbitralny system kar i opłat, które ponosi zatrudniony.

O bulwersujących praktykach donosi serwis „Gazeta Prawna”. Przytacza formy finansowego karania pracowników, jakie zostały wprowadzone w jednej z firm ochroniarskich. Firma m.in. potrąca 300 złotych z pensji za czytanie książek lub oglądanie telewizji w czasie służby. Palacze mogą stracić nawet 500 złotych za wypalenie papierosa na terenie, gdzie jest zakaz. Do tego pierwsza doba każdego miesiąca jest płatna tylko 2,92 złote za godzinę pracy.Z kolei inna agencja z tej samej branży obcina pensje zatrudnionych o wyposażenie. Za mundur ochroniarz płaci 250 złotych, kamizelka to koszt 80 złotych, a identyfikator – aż 150. Do tego za spóźnienie do godziny wypłata uszczupla się o 100 złotych, a nienależyta realizacja zadań kosztuje aż 300 złotych.

Na papierze zatem te firmy dalej płacą minimalną stawkę godzinową - odpowiednio 13 złotych dla zleceniobiorców i samozatrudnionych, pracownikom zaś – od 11 do 12 złotych. System kar i opłat skutecznie obniża ostateczną pensję.

Nieuczciwa konkurencja to jednak tylko część problemów branży ochroniarskiej. Wyższe pensje to wzrost kosztów usług dla mieszkańców zamkniętych osiedli. Wydatki na ochronę mogą być nawet o 60 proc. wyższe. Dochodzi więc do zmniejszenia liczby pracujących ochroniarzy. Niektóre wspólnoty rozważają również wprowadzenie monitoringu w celu cięcia kosztów.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...