Niby drobiazg, ale jak ważny. Czyli odpowiedź na pytanie – co z tym kontem?

Przebrnąłeś przez wszystkie formalności – posiadasz już NIP i REGON, w ZUS-ie masz wszystko dopięte na ostatni guzik i wiesz, co i komu będziesz musiał płacić. Nie pozostaję nic innego, jak tylko brać się do dzieła i zarabiać. Ale zaraz... gdzie mają spływać te twoje wymarzone miliony? Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza parających się jednoosobową działalnością gospodarczą, głowi się, czy musi zakładać osobne konto firmowe.

Wolna ręka od państwa
Co na to polskie prawo? W ustawach o ordynacji podatkowej, swobodzie działalności gospodarczej i systemie ubezpieczeń społecznych można wyczytać, że rozliczenia z urzędem skarbowym czy ZUS-em prowadzone są za pośrednictwem rachunku płatniczego i odbywają się tylko w formie bezgotówkowej, czyli polecenia przelewu. Nie trzeba być Sherlockiem, żeby wydedukować, że konto jest niezbędne. Pytanie jednak brzmi, czy musi być ono oddzielone od osobistego.

Nie obejdzie się bez definicji rachunku płatniczego. A ten przepisy określają jako rachunek prowadzony dla jednego lub większej liczby użytkowników służący do wykonywania transakcji płatniczych. Tyle. Na chłopski rozum nic więc nie stoi na przeszkodzie, by przychody z biznesu zasilały twoje konto prywatne, a ty robił z niego użytek, uiszczając wszelkie publiczne daniny.

Tama w banku
Na przekór osobom optującym za używaniem rachunku prywatnego do celów związanych z działalnością firmy wychodzą jednak... banki. W ich regulaminach normą stają się zapisy zakazujące wykonywania transakcji biznesowych z konta osobistego. Summa summarum, i tak jesteś skazany na posiadanie firmowego konta.


Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Konto firmowe (możesz je otworzyć, gdy masz już wpis do CEIDG) ma swoje plusy a ci, którzy mieli opory przed jego zakładaniem dość szybko stają się gorącymi orędownikami tezy, że osobny rachunek na transakcje biznesowe rzeczywiście znacząco ułatwia codzienne życie przedsiębiorcy.
Rozdzielenie finansów firmowych od osobistych upraszcza chociażby prowadzenie księgowości. Na koncie od operacji biznesowych pieniężne podarunki od rodziny czy zarobki pochodzące z innych źródeł nie mieszają się z funduszami spółki. A w czasie kontroli skarbowej finanse twojej firmy widać czarno na białym, więc urzędnikom ewentualnie musisz się tłumaczyć tylko z wpłat na rachunku wskazanym w CEIDG.

Jako posiadacz firmowego konta zapewne będziesz mógł skorzystać z wachlarza ofert dostępnych w bankach dla mikroprzedsiębiorców. Przykładowo, kredyty mogą być udzielane na korzystniejszych warunkach dla tych, którzy legitymują się takim właśnie rachunkiem. Drugie konto okupisz pewnie dodatkowymi wydatkami, ale śmiało będziesz mógł wpisać te opłaty w koszty uzyskania przychodu. No właśnie, koszty. To głównie one decydują o wyborze konta.

Konto dla mikrobiznesu
Na rynku SOHO (produkty i usługi przeznaczone dla małych przedsiębiorstw), jak wszędzie, zetkniesz się ze zróżnicowaną ofertą. Są oczywiście banki, które z maluczkich klientów biznesowych zdzierają, ile się da, pobierając sowite prowizje za prowadzenia konta firmowego i przelewy internetowe. Ale nie brakuje też takich, które na przelewach do skarbówki czy płatnościach kartą nie drenują zanadto kieszeni właścicieli firmowych kont.

Z dużymi komercyjnymi bankami, które od lat dominują na rynku, coraz śmielej do boju o klienta stają dostawcy usług telekomunikacyjnych. Każdy dzisiaj nie rozstaje się z komórką, więc nie zaszkodzi wybadać, czy firma, której akurat płacisz abonament, nie ma czegoś ciekawego do zaoferowania. Dla przykładu Plus, wiodący operator sieci komórkowych w Polsce, swoim abonentom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą proponuje rachunek Pakiet Mikro Biznes.

Dostępny w tej ofercie rachunek firmowy przez 3 miesiące nie wymaga żadnych opłat za jego prowadzenie. Po upływie tego czasu nie ma mowy o kosztach, jeśli miesięczne wpływy na rachunek wynoszą min. 2500 zł, w miesiącu wykonywany jest co najmniej jeden przelew na rachunek ZUS, czy US, a dokonywane kartami debetowymi transakcje bezgotówkowe opiewają na łączną kwotę co najmniej 500 zł w danym miesiącu.

Bezpłatne są też przelewy (do 6 w ciągu miesiąca na rachunki w innych bankach, a więc w sam raz do US i ZUS) oraz wydanie i obsługa karty płatniczej Visa Business. W tym ostatnim przypadku – pod warunkiem, że kwota transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu wynosi co najmniej 500 zł. Poza tym operator oddaje do ręki posiadaczom rachunku narzędzie do zarządzania ich finansami w postaci aplikacji mobilnej plusbank24.pl, czyli, krótko mówiąc, bankowość na ekranie smartfonu.
Ci, którzy skuszą się na ten pakiet, mogą liczyć również na bezpłatne przez pierwszy miesiąc wsparcie biura rachunkowego iFirma, a także doradztwo prawne ze strony firmy Availo. Operator nie byłby sobą, gdyby pod rachunek nie podpiął jakieś promocji. I tak w ramach oferty „Bonus Plus dla Firm” wabikiem dla nowych czy przedłużających umowę klientów ma być bonus wynoszący do 40 zł przez pierwsze 6 miesięcy oraz 10 zł w każdym z kolejnych 18 miesięcy!

Użytkownicy, którzy w danym miesiącu wykonają transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę minimum 500 zł – przy użyciu kart płatniczych z rachunku Pakiet Mikro Biznes – zyskają 40 zł zniżki na usługi w sieci Plus, która zostanie uwzględniona przy najbliższym rachunku do opłacenia. Jak komentuje Kornelia Puchala, główna specjalistka z PlusBanku, takie połączenie usług bankowych z usługami telekomunikacyjnymi zapewnia unikalną korzyść dla przedsiębiorcy.
Kornelia Puchala
Główny Specjalista z Dep. Klientów Instytucjonalnych w Plus Bank

Oferta została tak skonstruowana, by korzystający z niej klienci otrzymali najwyższą jakość jej elementów składowych za najniższą cenę. Proponowane rozwiązanie stanowi innowacyjne i nowatorskie połączenie usług niezbędnych do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w sposób w pełni mobilny i zapewniający użytkownikowi dostęp do bezpiecznych i korzystnych usług bankowych wraz z niezbędnym zapleczem w postaci telefonu czy Internetu. Warto zauważyć, że taki zestaw komplementarnych usług niezbędnych w codziennym prowadzeniu firmy nie jest dostępny w żadnym banku.

Rachunek Pakiet Mikro Biznes można otworzyć w każdym oddziale PlusBanku lub punkcie sprzedaży Plusa. Dodatkowo za jednym zamachem można otrzymać księgowość internetową, skorzystać z porady prawnej czy wybrać abonament telefoniczny lub ofertę Internetu. Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie PlusBanku.

Artykuł powstał we współpracy z Plus

Trwa ładowanie komentarzy...