Student z Politechniki Rzeszowskiej chce ułatwić życie niewidomym. Jego wynalazek może wkrótce trafić do produkcji

Laska Łukasza Kolmana ma szanse poprawić los osób niewidomych.
Laska Łukasza Kolmana ma szanse poprawić los osób niewidomych. Fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta
Wyposażona w GPS laska dla niewidomych i niedowidzących to wynalazek, którym Łukasz Kolman – do ostatniego piątku student, a od dziś inżynier z Politechniki Rzeszowskiej – chce zmienić życie osób niewidomych oraz niedowidzących. System czujników, jakim naszpikowana jest laska, ma zapewnić im większe bezpieczeństwo, a także ułatwić poruszanie się po domu i ulicach.

Dla Kolmana to był bardzo dobry początek roku: nie tylko został inżynierem, ale też jego laska dostała jedną z nagród w VII Ogólnopolskim Konkursie „Student-wynalazca” - a co za tym idzie, w marcu rzeszowianin będzie miał okazję zaprezentować się na 45. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Wynalazek Kolmana to gęsto naszpikowana czujnikami odbiciowymi laska. Sensory skanują otoczenie, w jakim znajduje się użytkownik – zarówno w domu, jak i na zewnątrz – alarmując, gdy zbliża się on do jakiejś przeszkody. Alarm to sygnał dźwiękowy, coraz intensywniejszy w miarę zbliżania się do przeszkody. Dodatkowo, w urządzeniu (bo też trudno nazywać je po prostu laską) znajdują się moduły GPS, GSM, Bluetooth, podzespół radiowy i mechanizm samobalansujący.

Twórca tego wyjątkowego projektu zakłada, że po przejściu testów, urządzenie mogłoby trafić do produkcji. Możliwe byłoby wówczas dostosowywanie poszczególnych egzemplarzy do indywidualnych potrzeb – np. umieszczenie dodatkowych modułów.

Źródło: Rzeczpospolita

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...