Po okresie marazmu na Giełdzie hossa. Analitycy spekulują, które spółki dadzą zarobić najwięcej, nawet 50 proc.

Po okresie marazmu, na giełdzie zapanował optymizm.
Po okresie marazmu, na giełdzie zapanował optymizm. Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
W piątek giełda zamykała się z wynikiem najlepszym od lata 2015 roku. Wszystko za sprawą nagłego ożywienia, jakie zapanowało na parkiecie w ciągu ostatnich tygodni, a także wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, którą powszechnie zinterpretowano jako odcięcie się partii rządzącej od żądań frankowiczów. Ale za tą hossą jest jeszcze coś – szacunki analityków, wedle których na GPW jest spora grupa spółek, których akcje będą dynamicznie zyskiwać na wartości.

Serwis money.pl ułożył specjalny ranking spółek, które „dadzą najlepiej zarobić”. Króluje w nim przede wszystkim Eurocash – grupa, do której należą takie sieci, jak Delikatesy Centrum czy Inmedio. Jej akcje w tej chwili kosztują 39,22 zł za sztukę, ale ich docelową wartość analitycy (Deutsche Banku i DM BZ WBK) szacują na 47 zł. Co oznacza niemal 20-procentowy zysk.

Niezłe zyski gwarantują też akcje samej GPW – ponad 17 proc. (obecnie 48,90 zł, docelowo – 57,35 zł), producenta odzieży Vistula – niemal 17 proc. (wzrost z 3,25 do 3,80 zł), Amiki – ok. 16,5 proc. (z 186,60 do 217,50 zł), czy KGHM – 14,79 proc. (ze 125,45 dol 144 zł). Spory, ponad 10-procentowy potencjał wzrostu mają też PKO BP, CD Projekt, Netia czy Lotos.

Ale to dopiero początek. Jest też ranking „czarnych koni” GPW – spółek, których wzrosty szacowane są według rekomendacji analityków. Gdyby zatem inwestorzy poszli za ich radami, na tej liście znalazłyby się prawdziwe gwiazdy. Weźmy pierwszą z brzegu – mało znanego przeciętnemu zjadaczowi chleba producenta parafin, firmę Polwax. Akcje tej spółki mogą docelowo osiągnąć cenę 25,95 zł (obecnie 16,86 zł), co oznacza niemal 54-procentowy potencjał zysku – zapewniają eksperci Domu Maklerskiego mBanku. Ponad 40 proc. potencjału mają JSW, Ambra i Emperia; a tuż za nimi plasuje się Zespół Elektrowni PAK. Szansę na ponad 20-procentowe zyski dają też Wasko, Elemental Holding, Izo-Blok, Capital Park oraz Ciech.


Nie zapominajmy jednak, giełda to gra – rekomendacje i analizy ekspertów opierają się zarówno na przesłankach obiektywnych, jak dane ze spółek czy ich programy rozwoju, ale też – na emocjach. Pytanie, w jakim stopniu tymi emocjami będą się kierować inwestorzy i czy na GPW – po miesiącach fatalnych prognoz dla rynku giełdowego w Polsce – górę wezmą optymistyczne nastroje.

Źródło: money.pl

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...