Pułapka na przedsiębiorców. Jeśli chcesz założyć spółkę, uważaj. Fiskus może zażądać wysokiego podatku

Urząd Skarbowy będzie się domagał podatku dochodowego od majątku wnoszonego do spółki
Urząd Skarbowy będzie się domagał podatku dochodowego od majątku wnoszonego do spółki Fot. Pawel Malecki / Agencja Gazeta
Chcesz założyć spółkę, lub do niej przystąpić? Uważaj, fiskus może zażądać wysokiego podatku dochodowego wnoszonego do niej wkładu. Możesz stracić, zanim zaczniesz zarabiać.

Od początku tego roku w życie weszły zmiany w przepisach o podatku dochodowym. W ich efekcie wartość rynkowa wnoszonego do spółki majątku jest uważana za przychód, a więc podlega opodatkowaniu.

– Podatek ten wykazuje się w deklaracji PIT-38. Trzeba go zapłacić do 30 kwietnia następnego roku podatkowego, czyli często zanim spółka zacznie uzyskiwać jakiekolwiek dochody – informuje cytowany przez Polską Agencję Prasową doradca podatkowy Konrad Piłat.

Jako przykład podaje wniesienie do spółki nieruchomości. Jej sprzedaż po więcej niż 5 latach od nabycia nie podlega opodatkowaniu. Ale obecnie wniesienie jej do spółki rodzi obowiązek zapłaty 19 procent jej wartości.

– Ostrożność powinny zachować osoby, które obejmują akcje lub udziały w zamian za wkład niepieniężny" – zwraca uwagę Konrad Piłat.

Przepisy miały uderzyć w niektóre formy optymalizacji podatkowej. Nowe prawo uderza jednak w przedsiębiorców, którzy nie planowali takich kroków a jedynie chcą założyć spółkę. Piłat mówi wręcz o „pułapce”.

Źródło: RP.pl

Napisz do autora: konrad.baginski@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...