Ziobro bierze się za członków zarządów. Grzywny i więzienie grożą ponad 100 tys. menedżerom

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wprowadzić obowiązek składania sprawozdań poprzez system informatyczny. Dzięki temu sąd rejestrowy będzie mógł natychmiast wychwycić nawet minimalne opóźnienie.
Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wprowadzić obowiązek składania sprawozdań poprzez system informatyczny. Dzięki temu sąd rejestrowy będzie mógł natychmiast wychwycić nawet minimalne opóźnienie. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Ministerstwo Sprawiedliwości chce ścigać osoby zarządzające spółkami za niewypełnianie sprawozdań finansowych. A takich jest w Polsce bardzo wiele. Za 2014 rok sprawozdań nie złożyło prawie 60 proc. zobowiązanych do tego spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Obowiązek składania sprawozdań finansowych leży po stronie zarządu spółki. Niewypełnienie tej powinności jest traktowane jak przestępstwo, za które grozi grzywna (widełki są tu bardzo szerokie – od 100 zł do nawet 1 mln 80 tys.) albo kara pozbawienia wolności (od miesiąca do dwóch lat).

Mimo to wiele spółek lekceważy sobie prawo. Jak podaje Gazeta Prawna, z danych z połowy 2016 roku wynika, że za 2014 rok sprawozdania złożyło zaledwie 149 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z 260 tys., które były do tego zobowiązane. Tę liczbę powiększają jeszcze spółki innego typu. Oznacza to, że kar może spodziewać się ponad 100 tys. z nich.

Do tej pory sądy najczęściej zachęcały do złożenia dokumentów pod groźbą kary. Nie przynosiło to jednak pożądanego skutku. W ostatnich kilkunastu tygodniach coraz częściej sprawy kierowane są więc do prokuratury w związku z podejrzeniem o popełnienie przestępstwa.


Ministerstwo Sprawiedliwości poza skierowaniem uwagi na ten problem, zamierza również wprowadzić obowiązek składania sprawozdań poprzez system informatyczny. Dzięki temu sąd rejestrowy będzie mógł natychmiast wychwycić nawet minimalne opóźnienie. A jeżeli firma nie zareaguje w ciągu 7 dni na wystosowane do niej wezwanie, sprawa trafia do prokuratury.

źródło: Gazeta Prawna

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...