Pracował w Ministerstwie Finansów 20 lat. Teraz na ratunek wzywa go Ameryka Południowa

Ludwik Kotecki pracował w Ministerstwie Finansów przez niemal 20 lat. W tym czasie przetrwał 15 szefów resortu z różnych opcji politycznych
Ludwik Kotecki pracował w Ministerstwie Finansów przez niemal 20 lat. W tym czasie przetrwał 15 szefów resortu z różnych opcji politycznych Jacek Łagowski/Agencja Gazeta
Ludwik Kotecki to były główny ekonomista Ministerstwa Finansów i przedstawiciel Polski przy Międzynarodowym Funduszu Walutowym w Waszyngtonie. Teraz polski ekonomista wykorzysta swoje doświadczenie, by naprawić budżet jednego z krajów Ameryki Łacińskiej.

Jak informuje Puls Biznesu, Kotecki z ramienia Banku Światowego będzie doradzał rządowi Paragwaju w reformie finansów publicznych. Gospodarka tego kraju jest mocno uzależniona od pogody. Kwestia dobrych lub złych zbiorów mocno odbija się na wzroście gospodarczym. W 2012 roku na skutek suszy Paragwaj zaliczył recesję (- 1,2 proc), rok później dzięki obfitym plonom gospodarka wzrosła o 13,6 proc. Jej podstawę stanowi hodowla bydła, uprawa bawełny, herbaty, soi i trzciny cukrowej. Innym ważnym elementem wzrostu gospodarczego są pieniądze wysyłane przez Paragwajczyków pracujących za granicą.

Miejscowy rząd za jeden z priorytetów postawił sobie walkę z ubóstwem. Na ten cel otrzymał z Banku Światowego linię kredytową w wysokości 1,1 mld dolarów na lata 2015-2018.

Działania BŚ polegające na wprowadzeniu funduszu stabilizacyjnego i reguły wydatkowej mają pomóc Paragwajczykom w uniezależnieniu gospodarki czynnika pogodowego i notowań surowców. Koniec projektu przewidziany jest na czerwiec bieżącego roku.

Ludwik Kotecki pracował w Ministerstwie Finansów przez niemal 20 lat. W tym czasie przetrwał 15 szefów resortu z różnych opcji politycznych. W 2015 roku zdecydował się jednak opuścić Polskę na rzecz pracy w MFW.

źródło: Puls Biznesu

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...