Upadek hotelowej potęgi. Korporacje uwielbiały ten kompleks. Teraz musi spłacić milionowe długi

Małgorzata Checlińska, współwłaścicielka hotelu Ossa.
Małgorzata Checlińska, współwłaścicielka hotelu Ossa. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Podręcznikowy przykład tego, co się dzieje, kiedy przeszarżujemy z inwestycjami. Centrum hotelowo-konferencyjne Ossa idzie pod młotek. Syndyk masy upadłościowej od połowy 2016 roku szuka kupca na kompleks. Powodem upadłości jest 160 milionów złotych, które właściciele są winni bankowi PKO BP.

Kompleks Ossa powstał na przełomie 2007 i 2008 roku. Założycielami byli Małgorzata Chechlińska oraz jej mąż, Grzegorz Krzanik. Hotelem zarządzała spółka małżeństwa, Park Edukacji. Na terenie obiektu znajduje się między innymi ogromny budynek na 523 pokoje, kilkadziesiąt sal konferencyjnych czy pięć restauracji. Wybudowanie kosztowało 260 milionów złotych. Założyciele zdecydowali się na lokalizację pomiędzy Łodzią a Warszawą, w jednej z miejscowości w województwie łódzkim.

Początkowo obiekt cieszył się dużym zainteresowaniem. Od momentu otwarcia odbyło się tam wiele imprez firmowych, szkoleń, integracji, nawet zjazdów partyjnych Platformy Obywatelskiej. Jednak rosnąca konkurencja innych powstających centrów oraz spadek koniunktury zaczął negatywnie odbijać się na liczbie gości.
W 2006 roku Chechlińska i Krzanik zdecydowali się na kredyt w wysokości 70 milionów złotych w Banku Pekao SA. Ten został spłacony przez inny kredyt – 100 milionów złotych od PKO BP. Później jego kwotę małżeństwo zwiększyło o 78 milionów złotych. Wtedy, jak mówi magazynowi „Forbes” Krzanik, bank podniósł marżę kilka razy, a potem zamroził wysoką stopę oprocentowania. W efekcie pozostało jeszcze 160 milionów złotych do spłaty.

Pod koniec 2015 roku, kiedy właściciele zalegali ze spłatą czterech rat kredytu, postanowiono wysłać do Ossy komornika. W 2016 roku sąd rejonowy w Łodzi ogłosił upadłość likwidacyjną hotelu. Centrum dalej działa, jednak teraz poszukiwany jest ktoś, kto je wykupi. Obecnie syndyk spisuje listę wierzytelności. Później zostaną ogłoszone warunki przetargu.


Źródło: Forbes

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...