Drobni przedsiębiorcy odetchną z ulgą. Rząd zlikwiduje ich palący problem z ZUS

Drobni przedsiębiorcy w końcu będą mieli lżej?
Drobni przedsiębiorcy w końcu będą mieli lżej? Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Rząd wychodzi naprzeciw małym firmom i przedsiębiorstwom. Parlamentarny zespół na rzecz wspierania patriotyzmu ekonomicznego pracuje nad nowym projektem ustawy. Ustanowi on nowe ulgi w składkach ZUS dla najmniejszych.

Zdaniem Adama Abramowicza, przewodniczącego zespołu, to właśnie zbyt wysokie składki na ubezpieczenie powodują zmniejszenie liczby legalnych miejsc pracy w Polsce. Cytowany przez „Rzeczpospolitą” argumentuje, że kiedy przedsiębiorca ma odprowadzić 1200 zł przy niewiele większych wpływach z działalności, to po prostu jej nie zarejestruje. Dlatego projekt nowej ustawy zakłada, że przy przychodach z działalności do 5 tysięcy złotych na miesiąc, składki ZUS będą mniejsze niż dotychczas.

Obecnie jest na sztywnym poziomie 1200 zł. Według projektu, jeśli firma zarobi tysiąc złotych w miesiąc – składka wyniesie około 200 zł na miesiąc. Przy 3 tysiącach zł między 600 a 700 zł. Przy 5 tysięcy zł i więcej będzie na tym samym poziomie. Z rozwiązania będą mogły skorzystać nowe i działające już firmy. Zdaniem Abramowicza, koszty wprowadzenia ustawy będą znośne dla budżetu. Bo chociaż działające przedsiębiorstwa zapłacą mniej, pojawią się nowe podmioty, które opłacą składki.

Projekt o nazwie „małe przychody – mały ZUS” ma zostać przedstawiony jeszcze w tym kwartale przez Ministerstwo Rozwoju. Oprócz tego projektu, Ministerstwo Rozwoju wprowadzi również inne ułatwienie dla firm. Od 1 września 2017 roku nie trzeba rejestrować działalności i opłacać składek ZUS, jeśli przychód nie przekroczy 1 tysiąca zł. Nowo powstałe firmy będą natomiast zwolnione z daniny przez pierwsze 6 miesięcy działalności.


Źródło: Rzeczpospolita

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...