Ruszają targi cudów w Barcelonie. Oto, dlaczego nie możesz przeoczyć Mobile World Congress

Barcelońskie targi Mobile World Congress to największa na świecie impreza poświęcona mobilnym produktom i usługom.
Barcelońskie targi Mobile World Congress to największa na świecie impreza poświęcona mobilnym produktom i usługom. Fot. Karlis Dambrāns / Flickr.com
Święto smartfonowiczów, mekka technologicznych geeków, zlot mobilnych gigantów. To tylko kilka z wielu określeń trafnie oddających atmosferę prestiżowego eventu, którego najnowsza odsłona zbliża się wielkimi krokami. Mowa o World Mobile Congress, targach organizowanych na przełomie lutego i marca w Światowej Stolicy Mobilności, jak zwykło nazywać się Barcelonę.

Łyk historii
Jaką ideą kierowali się twórcy tej wzbudzającej dzisiaj ogromne zainteresowanie inicjatywy? Szukając odpowiedzi na to pytanie w odmętach przeszłości, warto zapamiętać, że obecna nazwa targów, choć jak najbardziej przystająca do realiów, nie utrwala już w powszechnej świadomości pewnego istotnego faktu, który dał początek tej światowego formatu imprezie.

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się bowiem w 1987 roku z inicjatywy GSM Association – stowarzyszenia powołanego do życia w 1982 r. przez producentów i operatorów branży telekomunikacyjnej. Organizacja, chcąc promować standard GSM, zainaugurowała konferencję pod nazwą GSM Word Congress. I to właśnie ten powtarzany co roku event w pewnym stopniu wyniósł technologię GSM do rangi najpopularniejszego standardu telefonii komórkowej na świecie.

Organizatorom zawsze zależało, by nazwa corocznego kongresu oddawała ducha zmian technologicznych zachodzących w naszej codziennej rzeczywistości, stąd gdy tylko przesiedliśmy się na telefonię trzeciej generacji (3G) imprezę przemianowano na 3GSM Word Congress. Pod tą nazwą przetrwała ona do 2008 roku i od tej pory znana jest jako Mobile World Congress na część mobilności, którą branża elektroniki użytkowej obecnie odmienia przez wszystkie przypadki.
Nie od samego początku Barcelona była miastem-gospodarzem tych targów. Do 2006 roku swoje podwoje przed wystawcami i amatorami mobilnych wynalazków otwierało francuskie Cannes znane za sprawą słynnego na cały świat festiwalu filmowego. Po przenosinach do hiszpańskiej metropolii MWC zadomowił się ostatecznie w Fira de Barcelona, jednym z największych centrów wystawowych w Europie, przy najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta – Gran Via. Koniec końców Barcelona dzięki konferencji doczekała się zaszczytnego tytułu Mobile World Capital.


Targi cudów
Na przestrzeni lat katalońskie „miasto cudów”, otwierając co roku drzwi przed jedną z największych światowych imprez branży telekomunikacyjnej, było zarówno świadkiem niejednej rozpalającej wyobraźnię geeków zapowiedzi, jak również miejscem, gdzie światło dzienne ujrzało wiele rewolucyjnych gadżetów w portfolio branży mobile.

W 2009 roku 17 koncernów zrzeszonych w GSM Association postanowiło w trakcie ówczesnego kongresu o wprowadzeniu jednego standardu ładowarek, co użytkownicy telefonów komórkowych najróżniejszych marek przyjęli z nieukrywanym zadowoleniem. W czasie tego eventu Sony Ericsson pochwalił się też Idou (później znanym jako Satio), czyli pierwszym multimedialnym telefonem z 12-megapikselowym aparatem fotograficznym.

WORLD MOBILE CONGRESS W PIGUŁCE

Start: 1987 r.
Liczba edycji : 30 (2016)
Liczba wystawców: ponad 2200 (2017)
Średnia frekwencja: 90 000-100 000
Rekord frekwencji: 101 000 (2016)
Odsetek kobiet: 21 proc. (2016)
Reprezentowane kraje: 204 (2016)
Reprezentowane media: ponad 3600 (2016)
Powierzchnia wystawiennicza: 100,000 m2
Zysk dla lokalnej gospodarki: ok. 460 mln euro (2016)

W kolejnych latach miłośnicy komórkowych gadżetów usłyszeli na barcelońskich targach o takich przełomowych i pomysłowych wynalazkach jak telefon Sony Mobile Vivaz pro z pełną wysuwaną klawiaturą QWERTY, czterordzeniowy procesor, „konsolofon” Sony Ericsson Xperia Play (połączenie smartfonu z przenośną konsolą do gier), hybryda smartfonu i tabletu a ostatnio – pierwszy na świecie modułowy smartfon, który można przekształcić w aparat fotograficzny czy odtwarzacz Hi-Fi.

Ręka na pulsie
Tegoroczna odsłona imprezy otwiera swoje podwoje na żądnych technologicznych nowinek gości od 27 lutego do 2 marca. Jakich atrakcji można się spodziewać? Przykładowo, smartfonową ofensywę na MWC 2017 szykuje Sony, które przedstawi najnowsze przełomowe rozwiązania w zakresie technologii telekomunikacyjnej, gwarantując przy tym potężną dawkę adrenaliny, jeśli idzie o swój najnowszy flagowiec.

W tym roku o wszystkich gorących premierach, zaskakujących nowinkach i ekscytujących wydarzeniach dowiecie się z pierwszej ręki, czyli od nas. Na tegorocznym MWC delegacja redakcji INNPoland ma już bowiem zaklepane miejsce. Konferencja prasowa zaplanowana jest już na pierwszy dzień targów. Obiecujemy, że będziemy trzymać rękę na pulsie. Do usłyszenia!
Trwa ładowanie komentarzy...