Uwieczni każdą minę. Nowa Xperia XZ Premium zapisze ruch, zanim naciśniesz na spust migawki

fot. INN:Poland
Sony Mobile zaprezentowało szereg nowości na MWC Barcelona 2017. Tegoroczną perłą w portfolio firmy jest Xperia XZ Premium. O tym, w jakie cuda producent wyposażył swój nowy flagowiec, opowiada w rozmowie z INN:Poland Agnieszka Jaśkiewicz, Head of Marketing Poland w Sony Mobile Communications.

Wyświetlacz o rozdzielczości 4K, technologia super slow motion, najmocniejszy na rynku procesor. Nie za dużo szczęścia naraz? Sony podniosło mocno poprzeczkę. Czy nie jest to ryzykowny krok?

To ciekawe spostrzeżenia. Zazwyczaj dziennikarze piszą, że czegoś jest za mało, że niedosyt, ale zdecydowanie rzadziej, że podarowaliśmy za dużo szczęścia naraz. Od zarania dziejów Sony naszą najmocniejszą stroną są innowacje. Pierwszy walkman, pierwszy telewizor, pierwsza konsola do gier, przenośny odtwarzacz CD czy wiele innowacji w smartfonach, od wodoodporności poczynając. Xperia XZ Premium jest pierwszym smartfonem premium, który oferuje rzeczywiste przełomy technologiczne w tym, co dla nas i dla klientów najważniejsze. W aparacie jest to wprowadzenie dodatkowej pamięci, umożliwiające między innymi kręcenie video w Super slow motion i zapisywanie w tempie 960 klatek na sekundę.

Wysoko podnieśliśmy poprzeczkę, jeśli idzie o jakość i rozwiązania projektowe wyświetlacza w smartfonie ‒ dzięki technologiom znanym i uznanym w telewizorach Bravia mamy teraz wyświetlacz w niezwykłej jakości 4K HDR. I wreszcie przełom w wydajności smartfonów: najnowszy procesor Snapdragon 835 i cała rzesza inteligentnych aplikacji znacząco powiększają wydajność i szybkość działania Xperii XZ Premium na tle innych produktów.

A co z baterią? Czy jest przygotowana na takie innowacje?

Bateria w smartfonie ma 3230mAh. Można powiedzieć, że niby nic się nie zmienia, ale… Nie wchodzimy w wojnę na miliamperogodziny, ale oferujemy konkretne rozwiązania, by ta właśnie bateria sprawiła, że smartfon działa wydajnie przez co najmniej 1 dzień. Inteligentne ładowanie baterii Qnovo ‒ tu system uczy się jak używamy smartfonu i optymalizuje jego ładowanie i użycie baterii pod kątem potrzeb i rytmu naszego użytkowania Xperii. W przypadku trybów Batery Care i Stamina – smartfon usuwa aplikacje, których nie używamy, a widząc że zbliżamy się do momentu rozładowania, podpowiada nam, że najwyższy czas uruchomić tryb oszczędzania energii, Stamina.

Jest tyle atrakcyjnych nowości. Dlaczego Sony postawiło akurat na takie funkcjonalności? Czyli jakość obrazu, szybki transfer danych, mocna bateria?Prowadzimy wiele badań konsumenckich, dzięki którym wiemy, co dla klientów jest najważniejsze, na jakich polach odczuwają niedosyt, dlaczego wybierają produkty Sony Xperia, czego oczekują od nas w kolejnych etapach rozwoju komunikacji mobilnej. W ten sposób powstał między innymi niezwykle interesujący raport o wykorzystaniu selfie np. w bankowości czy ochronie zdrowia. Wszystkie te dane nakładamy na trendy rynkowe, przewidujemy kształt przyszłych potrzeb konsumenckich. Najlepszy przykład to badania odnoszące się do wydajności smartfonów ‒ dla wielu osób to cecha absolutnie numer 1 przy wyborze smartfonu. Zaraz potem doceniają markę, czyli jej doświadczenia i technologiczną jakość, design, aparat. Wiemy, że właśnie te atrybuty najwyżej oceniają konsumenci i że proszą o więcej. Właśnie dlatego wprowadzamy na rynek Xperię XZ Premium, która uzupełnia naszą flagową linię Xperii XZ o doświadczenia dla znawców technologii najwyższej jakości.

Z badań rynku wynika, że to jakość nagrywanych materiałów multimedialnych – zdjęć czy wideo – ma decydujące znaczenie w wyborze smartfona. Ale czy technologia Motion Eye nie jest przypadkiem zbyt wyszukana. Kamera rejestruje ruch, którego nie jest w stanie wychwycić nawet ludzkie oko.

Technologia Motion Eye jest rozwiązaniem unikatowym na rynku i ekskluzywnym dla Sony. Oferuje ona możliwości znane do tej pory z modeli aparatów kompaktowych Sony. Wprowadziliśmy ją po to, aby zdjęcia i filmy były jeszcze lepsze, abyśmy mogli uchwycić każdy ruch niedostępny ludzkiemu oku. Daje nam konkretny benefit w codziennym użytkowaniu. Ile to razy smuciliśmy się tym, że robiąc zdjęcia dzieciom, zwierzętom czy choćby ciekawym, szybko dziejącym się wydarzeniom, ta najważniejsza chwila umykała nam jeszcze, zanim nacisnęliśmy przycisk migawki? Zniknęła świetna mina, dziecko wskoczyło do basenu, pies zdążył się efektownie otrzepać z wody, latawiec odleciał w nieznane…

Tymczasem dzięki Motion Eye aparat wykrywa ruch sam z siebie i zaczyna zapisywać obraz już na sekundę… przed wciśnięciem spustu migawki! Następnie inteligentnie podpowiada nam najlepsze z ujęć chwili, którą właśnie chcieliśmy zapisać. Technologicznie jest to bardzo skomplikowane, ale użytkowo bardzo potrzebne.

Nowa Xpera XZ Premium jest piękna. Mimo że nie ma w niej rewolucyjnych zmian, jest bardzo charakterystyczna. Przypomina taflę jeziora. Dlaczego?

Cały design nowych produktów nawiązuje do Xperia XZ – produktu, który pozostaje dla nas flagowym modelem. Filozofia wzornictwa zainicjowana wraz z nim to zaokrąglone bezkresne powierzchnie i nawiązania do kolorystyki, którą znajdziemy w naturze. Xperia XZ Premium idzie krok dalej – ma być premium także w wyglądzie, dlatego wykończona jest pięknym, najtrwalszym szkłem Gorilla Glass 5, a nie metalem. A tafla wyświetlacza dodatkowo stała się inspiracją do stworzenia lustrzanej powierzchni pleców smartfonu. To tworzy harmonijną całość.

Czy mogłaby Pani opowiedzieć więcej o Xperii XA1 i Sony Xperia XA1 Ultra? Są to tzw. średniopółkowe flagowce Sony, podczas konferencji nie udzielono tym modelom zbyt dużej uwagi, tymczasem są tam technologie, które dotychczas były zarezerwowane dla segmentu premium.

Dokładnie tak jest. Również w tych modelach skupiliśmy się na aparacie, wydajności oraz designie. Dlatego posiadają one matryce dostępne dotychczas tylko w modelach premium: Xperia XA1 – ma 23MP z hybrydowym autofokusem, Xperia XA1 Ultra – tu również zastosowaliśmy 23MP matrycę, hybrydowy autofokus oraz imponujący aparat do selfie – 16MP z optyczną stabilizacją obrazu oraz dodatkowym flashem. Ponadto produkty wsparte są ośmiordzeniowym procesorem MediaTek i po prostu pięknie wyglądają dzięki wyświetlaczowi "od krawędzi do krawędzi". Właśnie tego oczekuje konsument wybierający modele ze średniej półki – pięknego produktu (coraz popularniejsze są modele z dużymi wyświetlaczami) oraz dającego się zachwycić niezwykłą funkcjonalnością. A dla społeczności Facebooka i Instagrama najważniejszy jest oczywiście aparat.


Kiedy nowe smartfony trafią do sprzedaży?

Na wiosnę. Xperia XA1 i Xperia XA1 Ultra – już w drugiej połowie kwietnia. A Xperia XZ Premium w drugiej połowie maja lub na początku czerwca.

Do kogo skierowana jest technologia interaktywnego rzutnika Xperia Touch? Czy jest przydatna wyłącznie w użytku biurowym czy również w domu?

Xperia Touch to absolutny przełom w kategorii zarówno smartfonów, jak i projektorów. Z nowościami już tak bywa, wiele funkcjonalności i zastosowań nie zostało przez nas przewidzianych. Ale z tego co widzimy na targach, Xperia Touch budzi absolutnie duże zainteresowanie w grupie biznesowej. Ci ludzie chcą wywołać efekt "wow" w relacjach ze swoimi partnerami, chcą być niezależni w prowadzeniu prezentacji. Kolejna grupa to osoby uwielbiające nowe technologie – Xperia Touch to urządzenie wyborne przy okazji wszelkich wyjazdów do oglądania filmów, przeglądania zdjęć z dnia, zabawy z dziećmi.

Mój półtoraroczny synek dzięki prototypowi Xperia Touch wkręcił się bez żadnego problemu w granie na pianinie, rysowanie i surfowanie po YouTube w poszukiwaniu ulubionej bajki. Dzięki temu, że urządzenie działa na Androidzie, dokładnie można korzystać ze wszystkich opcji znanych ze smartfonów. Ma 23-calowy dotykowy wyświetlacz: zamienia powierzchnię stołu, biurka lub ściany w tak duży ekran! A może też mieć możliwości zwykłego projektora i wówczas wyświetla obraz o przekątnej nawet 1m.


Wreszcie, głośna Xperia Ear. Czym się różni od konkurencyjnych technologii dostępnych na rynku? Czy będzie asysta w języku polskim?

Xperia Ear to urzeczywistnienie filmu "Ona" – pierwszy krok w kierunku technologii, która z nami rozmawia. Urządzenie czyta nam wiadomości, pogodę, spotkania z kalendarza, reaguje na polecenia głosowe czy skinienie głowy. A przy tym jest słuchawką Bluetooth. Póki co w Polsce weszła na rynek w języku angielskim, gdyż technologia Xperia Agent, na której została oparta, nie zawiera jeszcze języka polskiego.

Jakie są plany Sony na najbliższy rok?


Na razie koncentrujemy się na tym, co pokazują targi MWC w Barcelonie. Xperia XZ pozostaje naszym flagowym modelem uzupełnionym o model premium – Xperia XZ Premium oraz dwa modele ze średniej półki – Xperia XA1 i Xperia XA1 Ultra. Do tego dochodzą inteligentne produktu typu Xperia Touch. Jednym słowem – prym w Sony wiodą innowacje, supernowe doświadczenia dla klientów i pełen zachwyt codziennością. Tylko z Sony Xperia.

Artykuł powstał we współpracy z Sony Mobile

Trwa ładowanie komentarzy...