Złe wieści dla prawników. Ten program wykona ich wielomiesięczną pracę w kilka sekund

Prawnicy mogą czuć się zagrożeni?
Prawnicy mogą czuć się zagrożeni? Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta
Nie je, nie choruje i nie musi wychodzić na kawę. Do tego wielomiesięczną pracę zespołu prawników wykona w mgnieniu oka. Zniewolony geniusz? Skąd, program komputerowy, który pracuje w jednym z największych banków świata.

COIN, czyli Contract Intelligence, jest programem wykorzystywanym przez bank inwestycyjny JPMorgan. Jego główne zadanie polega na analizowaniu kredytów dla firm. Dzięki uczeniu maszynowemu algorytm stale się rozwija. I już widać pierwsze efekty komputeryzacji.


Program bowiem potrafi wykonać w ciągu kilku sekund pracę zespołu prawników, która w ciągu roku zajęłaby im łącznie aż 360 tysięcy godzin! To ekwiwalent 15000 dni i około 41 lat. Jak donosi serwis Gazeta Next, popełnia przy tym także mniej błędów. Nie dziwi zatem, że JPMorgan zamierza ostro inwestować w automatyzację. Jego budżet na tego typu narzędzia technologiczne wynosi 9,6 mld dolarów (ponad 39 miliardów złotych). Stanowi to 9 proc. przewidywanych przychodów banku.

JPMorgan tak intensywnie inwestuje w fintech już od trzech lat. W 2016 roku uruchomił autorską chmurę obliczeniową o nawie Gaia, a w styczniu bieżącego roku wystartował X-Connect. Program analizuje automatycznie wiadomości mailowe pracowników i kieruje ich do osób, które mogłyby pomóc przy pracy nad konkretnym projektem.


W Polsce również inwestujemy w fintech, jednak na nieporównywalnie mniejszą skalę. Wartość całej branży w naszym kraju wynosi obecnie około 860 mln euro (około 3,7 mld zł).

Źródło: Next

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...