Od tego miasteczka może uczyć się cała Polska. Podjęło jedno z najważniejszych wyzwań na rynku pracy

W Świdnicy dzieci uczą ekonomii już na poziomie gimnazjum.
W Świdnicy dzieci uczą ekonomii już na poziomie gimnazjum. Facebook/Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica
Z tym problemem boryka się wiele małych i średnich miast w Polsce. Utrzymanie młodych ludzi w rodzinnym mieście to nie lada wyzwanie. Dolnośląska Świdnica uruchomiła właśnie specjalny program. Ma on pomóc młodym ludziom lepiej przygotować się do rynku pracy oraz rozpocząć planowanie swojej kariery zawodowej już na poziomie (działających jeszcze) gimnazjów.

Zostańcie z Nami”, bo tak brzmi nazwa tego programu, został zorganizowany we współpracy z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jak czytamy na stronie inicjatywy, „Celem programu jest zachęcenie młodych ludzi do pracy i zamieszkania w Świdnicy i okolicach, do kształcenia w kierunkach przydatnych lokalnym przedsiębiorcom, wzbudzanie postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi, wykształcenie potrzeby pracy i odpowiedzialności finansowej i umiejętności gospodarowania pieniądzem (...)” .

W ramach tego programu są organizowane spotkania z przedstawicielami think tanku w świdnickich gimnazjach – publicznych i niepublicznych. Tłumaczą oni uczniom trzecich klas podstawy ekonomii oraz to, w jaki sposób planować swoją przyszłość w kontekście pracowniczym. Oprócz teorii, przewidziano również zajęcia praktyczne w postaci odwiedzin w okolicznych firmach i przedsiębiorstwach.

Eksperci oceniają projekt pozytywnie. Andrzej Kubisiak z Work Service podkreśla w rozmowie z money.pl, że w Polsce brakuje przygotowania zawodowego na wcześniejszych etapach nauki. Co ważne, „Zostańcie z nami” może pomóc wypełnić luki personalne w niektórych zawodach. Według „Barometru Zawodów 2017” brakuje rąk do pracy wśród wykwalifikowanych pracowników fizycznych: kierowców ciężarówek, spawaczek czy pielęgniarek. Uruchomiony program ma być odpowiedzią na ten deficyt.


Rząd również postanowił pochylić się nad edukacją ekonomiczną Polaków. Jednak wprowadzenie nowego przedmiotu, finansów i ekonomii, pozostaje na razie w fazie planów.

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...