Milionerzy jadą na garbach swoich pracowników. Zaległe pensje wypłaca państwo

Jerzy Mazgaj, założyciel Almy.
Jerzy Mazgaj, założyciel Almy. FOT. ROBERT KOWALEWSKI / AGENCJA GAZETA
Miały być lwami polskiej gospodarki, ale skończyły w finansowym dołku. Restrukturyzacja InPostu oraz Almy pozostawiła bez pracy część zatrudnionych. Ci obecnie walczą o wypłatę zaległych świadczeń. Niestety, wychodzi na to, że przed nimi jeszcze długa droga.

Trudna sytuacja dotyczy grupy czterech tys. osób. Obecnie zajmuje się nimi Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Albo czekają na jego decyzję, bo spółki, w których pracowały te osoby, nie mogą lub nie potrafią dostarczyć niezbędnych dokumentów do urzędu.
Sprawa dotyczy przede wszystkim dwóch wspomnianych firm.

InPost ma problem przede wszystkim z listonoszami. Opisywaliśmy, jak w sierpniu sprzedano spółkę zależną, Bezpieczny List, za 10 tys. zł innej spółce. Potem Bezpieczny List trafił w ręce zarejestrowanego na Cyprze podmiotu. Już wtedy Roman Giedrojć, główny inspektor pracy, alarmował, że zmiany właścicieli służą tylko temu, by nie wypłacić zaległych pensji.

Od tego czasu trwają problemy z przekazaniem dokumentów, dotyczących niezaspokojonych roszczeń pracowników. Do połowy lutego przekazano tylko 91 takich zestawień. Do 21 lutego świadczenia wypłacono grupce 15 zatrudnionych – łącznie 113 tys. zł. Ministerstwo Pracy poinformowało, że tych wniosków może być 2 tysiące – z czego 500 osób było zatrudnionych na umowę o pracę. Nie wiadomo, kiedy zakończą się wypłaty, bo spływają na bieżąco z całej Polski.


W Almie sytuacja prezentuje się lepiej. Dzięki temu, że spółka złożyła wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne, już w grudniu 2016 wypłacano zaliczki grupie 537 osób. Miały one wysokość minimalnego wynagrodzenia i kosztowało 1,125 mln zł.

W lutym natomiast do 2242 pracowników trafiły zaległe pensje, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, odszkodowania z tytułu skróconego okresu wypowiedzenia i odprawy. Wydano łącznie 10,87 mln zł.

Źródło: Puls Biznesu

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...