Nowe zasady płacenia abonamentu RTV. Dla unikających nie będzie już litości

Prof. Piotr Gliński z MKiDN.
Prof. Piotr Gliński z MKiDN. Zrzut ekranu/Youtube/Polskie Radio Jedynka
Projekt nowej ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym nabiera już konkretnych kształtów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło główne założenia prawa. Nowelizacja zakłada między innymi abolicję dla tych, którzy zalegają z płatnościami za abonament.

Szczegóły projektu zdradził prof. Piotr Gliński na antenie radiowej Jedynki. Resort kultury, którym kieruje, złożył pod obrady rządu nowelizację ustawy abonamentowej. Jej trzy główne założenia to uproszczenie rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych. Dodatkowo zostanie wprowadzone uprawnienie przekazywania Poczcie Polskiej informacji o klientach przez operatorów „kablówki” oraz abolicja dla tych, którzy zalegają z płatnościami za abonament.

Ostatni punkt powinien szczególnie interesować wielu z posiadaczy odbiorników. W 2016 roku  abonament zapłaciło 1,12 mln gospodarstw domowych spośród zobowiązanych do tego 3,2 mln. Profesor Gliński uważa, że abolicja „wyczyści tę kwestię”. Obłożone nią osoby zaczną z czystym kontem, jednak dzięki lepszej egzekucji kar, nie będą mogły już migać się od tego obowiązku.

Nowe przepisy zakładają również, że operatorzy będą przekazywać Poczcie Polskiej oświadczenia od swoich klientów. Będą dotyczyć one tego, czy posiadają radio lub telewizor. Co ciekawe, operatorzy będą otrzymywać wynagrodzenie – wysokość i tryb opłaty ustali Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Do przekazywanych danych należą imię, nazwisko, adres zamieszkania i korzystania z usługi, numery PESEL, REGON, NIP lub KRS.


Nowa ustawa wejdzie w życie prawdopodobnie na początku 2018 roku. Opłata będzie wynosić około 6 złotych i będzie pobierana razem z podatkiem PIT, CIT oraz KRUS.

Źródło: Wirtualne Media

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...