Ta Polka sprawiła, że słuchacze przestali wyciągać iPhone'y na koncertach. By się na nie dostać, trzeba wysłać podanie

Anna Wysocka podczas występu na TEDxWarsaw
Anna Wysocka podczas występu na TEDxWarsaw youtube.com/TEDxWarsaw
Anna Wysocka zajmuje się organizacją koncertów, na które dostać się jest ciężej, niż na ostatni występ Stinga. I to pomimo faktu, że ich uczestnicy poziomem popularności nie dorastają słynnemu Brytyjczykowi do pięt. Być może właśnie dlatego na publiczności panuje potem pełne skupienie – bez wszechobecnych rozmów i wymachiwania w powietrzu telefonami.

– Ostatnio Warszawę odwiedziło dwóch niezwykle zdolnych muzyków z Wielkiej Brytanii(…) Klubokawiarnie zaczął wypełniać delikatny kobiecy wokal. Niestety, po pewnym czasie zaczęły wypełniać go nieco inne dźwięki. Część osób zaczęła dyskutować na temat ostatniej imprezy, salę zaczęły też wypełniać bardzo głośne śmiechy – opowiadała o swoich przeżyciach z jednego z koncertów Anna Wysocka, prelegentka VII edycji TEDxWarsaw.

Między innymi tego typu nieprzyjemne doświadczenia nakłoniły Polkę do sprowadzenia nad Wisłę projektu Sofar Sounds. Na czym polega jego innowacyjność? Muzycy zbierają się w kameralnej przestrzeni – mieszkania, pracowni artystycznej bądź galerii sztuki i dają akustyczny występ nielicznej publiczności. Aby się wśród niej znaleźć należy do organizatorów wysłać podanie z...uzasadnieniem, dlaczego to właśnie my powinniśmy pojawić się wśród odbiorców.

Sofar Sounds powstał kilka lat temu w Londynie z inicjatywy Rocky’ego Starta i Rafe’a Offera. – Cała inicjatywa zrodziła się z... frustracji. Założyciele Sofara byli kiedyś na koncercie swoich znajomych w londyńskim klubie i tak ich zdenerwowało, że nie słyszeli w ogóle muzyki, widzieli tylko pijany tłum, iż postanowili to zmienić – opowiadała Wysocka w rozmowie z Polskim Radiem.


W 2014 roku dzięki jej inicjatywie Polska dołączyła do 40 krajów na świecie, w których przyjął się taki format prezentowania muzyki. Wysocka przekonuje, że taki sukces jest możliwy dzięki zlikwidowaniu barier między twórcą a odbiorcą, co zapewnia prawdziwe przeżywanie i odczuwanie muzyki.
– Na moim pierwszym Sofarze w Londynie siedziałam skulona pod starym fortepianem. Występowały wtedy 3 zespoły, których nie znałam wcześniej, nigdy o nich nie słyszałam, a wychodząc stamtąd miałam wrażenie, że byłam właśnie na najlepszym koncercie mojego życia – opowiadała Polka w wywiadzie dla magazynu Outrave.

Dzisiaj w ramach Sofar Sounds Warsaw odbyło się już 27 koncertów, a Polka ściągnęła na te kameralne imprezy tak rozpoznawanych muzyków jak Monika Brodka i Krzysztof Zalewski. W licznych wywiadach Wysocka opowiadała, że nigdy nie napotkała na problemy z zaproszeniem artystów albo znalezieniem odpowiedniego miejsca. A zainteresowanie koncertami przerosło jej oczekiwania – dzisiaj na miejsce wśród publiczności aplikuje średnio kilkaset osób.

Podczas występu na konferencji TEDXWarsaw Polka zastanawiała się co odróżnia koncerty, na których publiczność milczy jak zaklęta z uwagą wsłuchując się w głos wokalisty, od tych, na których znudzeni widzowie wysyłają sms-y i rozmawiają między sobą. – Doświadczenie koncertu może powstać wtedy, kiedy mamy do czynienia z dialogiem artysty z publicznością. A ten dialog wymaga szacunku – spuentowała.

INN:Poland jest partnerem TEDxWarsaw 2017, warszawskiej edycji konferencji znanej na całym świecie, której mówcy jak nikt inny potrafią dotrzeć do słuchaczy. Więcej o tegorocznej odsłonie imprezy można dowiedzieć się na stronie internetowej organizatora. Tegoroczna edycja odbędzie się 23 marca.

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...