Z ziemi włoskiej do Polski. Popularna marka samochodów znowu będzie produkowana nad Wisłą

Tyska fabryka FCA.
Tyska fabryka FCA. Fot. Dominik Gajda / Agencja Gazeta
Fiat Panda wraca z ziemi włoskiej do Polski. Po wakacjach ma zostać ogłoszona oficjalna decyzja o przeniesieniu produkcji samochodu z fabryki pod Neapolem do zakładu w Tychach, donosi „Rzeczpospolita”.

Według źródeł serwisu, inwestycja wyniesie minimum 1,5 mld zł. Do produkcji auta ma zostać zaangażowanych przynajmniej 800 osób. Obecnie w tyskiej fabryce pracuje 3,1 tys. zatrudnionych.

Eksperci cytowani przez portal uważają, że informacja wznowieniu produkcji Fiata Panda w Polsce to bardzo dobra wiadomość. Dariusz Balcerzyk, ekspert motoryzacyjny, przypomina, że Sergio Marchionne, prezes grupy Fiat Chrysler Automobiles, spełni obietnicę, złożoną „Rp” prawie trzy lata temu. Co istotne, produkowane auto ma być modelem nowej generacji. To oznacza zaś transfer technologii do Polski.

Fiat Panda był już produkowany w naszym kraju. Jednak w 2011 roku produkcję postanowiono przenieść do fabryki w Pomigliani d'Arco. Wtedy miały zaważyć kwestie polityczne. Powrót do Polski będzie miał tylko ekonomiczne podstawy. Koszty pracy w zakładzie pod Neapolem są bowiem dwukrotnie większe niż w Tychach.

Panda dołączy do produkowanych już modeli 500 oraz Abartha. „500” jest tu istotna o tyle, że dla FCA samochód jest już marką samą w sobie. Fabryka w Pomigliano ma skupić się na produkcji bardziej skomplikowanych aut z segmentu premium, jak Alfa Romeo czy Maserati.


Produkcja w Tychach ma ruszyć między 2019 a 2020 rokiem. Wkrótce prawdopodobnie ruszą prace przygotowawcze.

Źródło: Rzeczpospolita

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...