Nadchodzi koniec wybrzydzania polskich informatyków. Firmy mają pomysł, jak postawić ich do pionu

Polscy programiści zostaną wygryzieni przez konkurencję zza Buga?
Polscy programiści zostaną wygryzieni przez konkurencję zza Buga? Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
Skończą się tłuste lata dla polskich programistów? Sektor IT w Polsce cierpi na poważne braki kadrowe – dlatego specjaliści z tej branży mogą dyktować firmom warunki. To jednak może się wkrótce zmienić – coraz częściej przedsiębiorstwa stawiają na pracowników, którzy przyjeżdżają do nas z Ukrainy.

W Polsce, według szacunków, pracuje od 600 tys. do miliona obywateli naszego wschodniego sąsiada. Liczba ta, z powodu pogarszającej się sytuacji na Ukrainie, będzie dalej rosnąć. Jak wynika z danych NBP, 47 proc. Ukraińców przebywających w naszym kraju ma wykształcenie wyższe, a 5,5 proc. piastuje eksperckie stanowiska.

Co ciekawe, dynamicznie zwiększa się liczba oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obcokrajowców przez firmy IT. Według wyliczeń Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w 2012 roku takich oświadczeń było 460. W 2013 – 460. A rok później już 3227. 90 proc. wszystkich dokumentów dotyczyło obywateli Ukrainy.

– Polskie firmy są coraz bardziej zainteresowane zatrudnianiem specjalistów IT zza Buga. Tym bardziej, że obywatele Ukrainy często mogą pochwalić się bardzo wysokimi kwalifikacjami w obszarze technologii informacyjnych – twierdzi Rafał Niedziński, IT & Telecom Manager w Relyon Recruitment & IT Services. – Co istotne, oni w Polsce chcą pracować. I wcale nie chodzi o kwestie finansowe, bo branża IT na Ukrainie rozwija się również dynamicznie. Polska przez obywateli Ukrainy postrzegana jest jako element rynku globalnego, który stwarza o wiele większe możliwości dla rozwoju zawodowego. Dzięki swoim kwalifikacjom i proaktywnej postawie są bardzo konkurencyjni – argumentuje.


W ofertach pracy w IT można przebierać. Deficyt zatrudnienia wynosi bowiem 50 tys. stanowisk i rośnie w tempie od 3 do 5 proc. rocznie. Eksperci podkreślają jednak, że zwiększenie konkurencji na rynku pracy to odległa perspektywa. Na razie firmy muszą łatać wakaty.

Źródło: Co Nowego

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...