Solorz oskarża rząd ws. abonamentu RTV. "To niezgodne z konstytucją"

Zygmunt Solorz-Żak
Zygmunt Solorz-Żak Tomasz Stańczak/Agencja Gazeta
Zdaniem Grupy Cyfrowy Polsat nowe przepisy o abonamencie RTV są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa. Według grupy ujawnianie danych osobowych klientów płatnej telewizji godzi w ich prawa konsumenckie i osobiste.

Według nowelizacji ustawy do procesu rejestrowania telewizorów zostaną włączeni operatorzy płatnej telewizji, głównie właściciele kablówek i platform cyfrowych. Według przepisów mają oni przekazywać Poczcie Polskiej, która jest odpowiedzialna za pobieranie abonamentu, zgłoszenia od klientów o posiadaniu telewizorów.

Okres nowelizacji ustawy ma być skrócony z 6 miesięcy od podpisania jej przez prezydenta do około 1,5-2 miesięcy, zapowiedział minister kultury Piotr Gliński. Według Cyfrowego Polsatu taki projekt nie promuje powszechności płacenia abonamentu i jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa.

Według Cyfrowego Polsatu w nowelizacji ustawy powinny być zawarte przepisy, które traktują tak samo wszystkich odbiorców telewizji, bez różnicowania ich na klientów sieci kablowych, platform satelitarnych, platform internetowych czy naziemnej telewizji cyfrowej.


Z szacunków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że dzięki proponowanej nowelizacji, abonament RTV zacznie płacić około 2,8 mln klientów płatnej telewizji, co ma zapewnić dodatkowe 730 mln zł z tytułu płacenia abonamentu.

Źródło: Wirtualne Media
Trwa ładowanie komentarzy...