Pralka w kuchni jest nielegalna. Rząd szykuje zmianę polskiego prawa, które aż roi się od absurdów

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada zmiany w polskim prawie budowlanym
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada zmiany w polskim prawie budowlanym Grażyna Marks/Agencja Gazeta
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada zmiany w polskim prawie budowlanym. Według dzisiejszych przepisów nielegalne jest np. umieszczenie pralki w kuchni, a developerzy podczas budowy osiedla mają obowiązek umieszczenia na nim...trzepaka na dywany. Projekt jest już po konsultacjach społecznych.

W tej chwili polskie prawo bardzo szczegółowo określa warunki techniczne, które powinny spełniać budynki. Poza wspomnianą pralką, mowa w nich również m.in. o konieczności zaprojektowania miejsca na pojemnik z brudną bielizną.

Nowelizacja poza usunięciem tych wymogów, ma również usunąć z przepisów pojęcie wnęki kuchennej. Dzięki zastąpieniu go „aneksem” w kawalerkach będzie można łączyć kuchnię z salonem. Wszystko to jednak pod warunkiem, że zainstalowana zostanie wcześniej wentylacja grawitacyjna i kuchnia elektryczna. Dzisiaj kuchnia musi mieć wyjście na korytarz, nowe przepisy mają usunąć ten wymóg.

Projekt znosi również ograniczenia dotyczące wielkości poszczególnych pomieszczeń. Według dzisiejszych przepisów szerokość kuchni w mieszkaniu jednopokojowym powinna wynosić 1,8 metra, a pokój sypialny dla jednej osoby nie może być węższy niż 2,2 metra.

Nie oznacza to jednak, że ministerstwo całkowicie zrezygnowało z ograniczeń dotyczących metrażu. Wciąż nie ma bowiem zgody na budowę w Polsce mikrokawalerek. Co więcej dopuszczalne limity zostaną nawet podniesione. Obecnie prawo nie reguluje minimalnej wielkości mieszkania, stanowi jedynie, że w kawalerce pokój musi mieć przynajmniej 16 metrów kwadratowych. Po nowelizacji dopuszczalny rozmiar mieszkania będzie wynosił co najmniej 25 mkw.


Źródło: Rzeczpospolita

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...