W Płocku chłodzą szampana. Orlen ma 5-krotnie lepsze wyniki niż rok temu

Orlen ma powody do zadowolenia.
Orlen ma powody do zadowolenia. Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta
Pogoda dla akcjonariuszy. PKN Orlen wydał właśnie raport kwartalny, w którym opublikowano zysk netto za 2016 rok. Płocka spółka ma powody do zadowolenia, bo wynik jest pięciokrotnie wyższy niż w 2015 roku.

Jak czytamy, zysk netto w ujęciu jednostkowym w 2016 roku wyniósł 5 364 mln zł. W 2015 było to 1048 mln zł. To rekordowy wynik koncernu z Płocka. Z tej okazji zarząd zarekomendował, by dywidenda za zeszły rok wynosiła 3 zł za pojedynczą akcję.

To również rekord – akcjonariusze mieliby bowiem odebrać największą dywidendę w historii PKN Orlen. Rekomendacja została przedłożona w trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia. Koncern podejmie jeszcze ostateczną decyzję w tej sprawie. Na wypłatę dywidend przeznaczono by 1 mld 283 mln 127 tys. 183 zł. Na dzień dywidendy ustalono 14 lipca 2017 roku. Dniem wypłaty byłby 4 sierpnia tegoż.

Pozostała część zysku netto natomiast trafiłaby na kapitał zapasowy PKN Orlen. Zyski mają swoje odbicie w cenach akcji – niedawno spółka przebiła próg 100 zł za jedną, po raz pierwszy w swojej historii. Od 1999 roku jest ona notowana na giełdzie. Obecnie jest na rekordowo wysokim poziomie.

To nie koniec dobrych wieści dla firmy z Płocka. Ostatnio po raz czwarty trafiła na listę najbardziej etycznych firm świata. Ranking sporządza amerykański think tank Ethisphere Institute. PKN Orlen jest jedyną polską firmą, notowaną przez organizację.


Źródło: Bankier

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...