Po takich studiach zarobisz miesięcznie nawet ponad 20 tysięcy złotych. Nie opłaca się jednak być gospodarczym patriotą

Może warto zastanowić się nad studiami?
Może warto zastanowić się nad studiami? Wikipedia/Jebulon
Jakie wykształcenie zapewni dobre wynagrodzenie? MBA, czyli studia podyplomowe. Według ostatniego raportu osoby mogące się wylegitymować dyplomem tego typu mogą liczyć na zarobki ponad dwukrotnie wyższe niż osoby z wykształceniem magisterskim.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak. Podano w nim średnie wynagrodzenie brutto dla poszczególnych absolwentów. Magister może liczyć na 4250 zł, doktor na 5000 zł, a osoba z dyplomem MBA aż na 11600 zł.

Najczęstszymi kierunkami, jakie wybierają osoby decydujące się na studia MBA, to między innymi informatyka, ekonomia, prawo i administracja; nauki techniczne i humanistyczne. Mediana zarobków dla absolwentów z pierwszej grupy wyniosła 13500 zł brutto. Humaniści z MBA mogą natomiast liczyć na 8650 zł.

W firmach z przewagą kapitału krajowego mediana całkowitego wynagrodzenia jest na poziomie 8500 zł, a górne 25 proc. zarabiało powyżej 15 tys. Ci, którzy chcą zarabiać jeszcze więcej, powinni pomyśleć o pracy w firmie z przewagą zagranicznego kapitału (powyżej 50 proc.). Tam mediana jest na poziomie 14 tys. zł, a górne 25 proc. zarabia powyżej 21 tys. zł.

W podziale na województwa, najbardziej opłaca się pracować osobom z MBA w Mazowieckiem. Tam średnie wynagrodzenie brutto wynosi 14 100 zł. Drugie miejsce zajmuje województwo wielkopolskie ze średnią 12 tys. zł. Na trzecim znalazł się Dolny Śląsk ze średnią 11 750 zł.


Źródło: Interia

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...