Nowa ulga podatkowa pozwoli oszczędzić nawet kilkaset złotych. Wystarczy spełnić prosty warunek

Czy dzięki książkom oszczędzimy na rocznym rozliczeniu podatkowym?
Czy dzięki książkom oszczędzimy na rocznym rozliczeniu podatkowym? Fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta
Jeśli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprze pomysł Polskiej Izby Książki a na to wszystko zgodzi się jeszcze Ministerstwo Finansów, to już za rok będziemy mogli skorzystać z nowej ulgi – na książki.

I to niemałej, ma ona sięgnąć kilkuset złotych rocznie. Polska Izba Książki proponuje, by od dochodu (nie od samego podatku), można było odliczyć zakup nawet kilkunastu książek. Ministerstwo Kultury nie mówi „nie”, choć rozważa różne opcje.

Propozycja ma być dla budżetu państwa neutralna. Niższe dochody z PIT-u zrównoważyłyby wyższe wpływy z VAT na książki. Obecnie tylko przedsiębiorcy mogą odliczać wydatki na książki od przychodu, choć oczywiście nie wszystkie pozycje – przede wszystkim biznesowe a nie literaturę piękną. Na razie nie wiadomo czy pomysł PIK obejmuje tylko wersje drukowane, czy również e-booki i audiobooki.

Propozycja pomogłaby podwyższyć poziom czytelnictwa w Polsce. Na razie jest on bardzo niski. Ponad 60 proc. rodaków w ciągu roku nie czyta ani jednej książki. Kilkanaście procent bierze do ręki zaledwie jedną lub dwie lektury rocznie.

Źródło: RP.pl

Napisz do autora: konrad.baginski@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...