Ta firma udowadnia, że Polska nie jest tanią montownią. Przejęła fabryki swojego głównego konkurenta w Wielkiej Brytanii

Fabryka Press Glass
Fabryka Press Glass Mat. prasowe
Nazwę Pilkington zna chyba każdy, kto jechał kiedyś autobusem czy samochodem. To brytyjski producent szyb dla przemysłu motoryzacyjnego oraz m.in. budownictwa. Ale w tym nie jest już liderem, bo został pokonany przez polską firmę Press Glass. Właśnie kupiła od Pilkingtona dwie kolejne fabryki szkła, jedną w Szkocji, drugą w Anglii.

W obu produkuje się szyby zespolone dla rynku mieszkaniowego. Tym samym Press Glass ma już w Wielkiej Brytanii 6 zakładów przemysłowych i jest największym w tym kraju producentem szyb zespolonych, kontrolując 20 proc. rynku.

Polska firma przejęła również prawa do brytyjskiej marki Cervoglass™, która oferuje szyby do ogrodów zimowych.

Press Glass powstała w 1991 roku. Po dekadzie stała się największym polskim producentem szyb zespolonych i rozpoczęła ekspansję zagraniczną. Dziś produkuje łącznie 4,5 mln m kw szyb rocznie, wykorzystując do tego ponad 10 mln m kw. szklanych półproduktów.

Firmę założył Arkadiusz Muś, były prokurator. Jak dziś wspomina, jego pierwsza pensja wynosiła równowartość 8,5 dolara. W zawodzie wytrzymał 2 lata a następnie kupił bankrutującą firmę zajmującą się produkcją szyb zespolonych. W 2015 roku otworzył pierwszy zakład produkcyjny poza Polską. Od kilku lat Muś regularnie pojawia się w zestawieniach najbogatszych Polaków, zajmując miejsca w pierwszej dwudziestce.

W kraju do tej pory działają 3 fabryki Press Glassu – w Radomsku, Tychach i Tczewie. Kolejna fabryka szkła znajduje się w Chorwacji. Działalność na rynku brytyjskim Press Glass prowadzi dzięki spółce zależnej.

Napisz do autora: konrad.baginski@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...