Elon Musk docenił polskich wynalazców. Są finalistami prestiżowego konkursu zorganizowanego przez miliardera

Twórcy projektu Hyper Poland: Paweł Radziszewski, Krzysztof Tabaszewski oraz Wojciech Pawlak.
Twórcy projektu Hyper Poland: Paweł Radziszewski, Krzysztof Tabaszewski oraz Wojciech Pawlak. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Przez długie miesiące studenci z Wrocławia i Warszawy żyli w niepewności. Ostatecznie jednak ich cierpliwość została nagrodzona – jak informuje Marcin Rudniak z Hyper Poland, ekipa Hyper Poland University Team znalazła się w wąskim gronie finalistów konkursu na projekt prototypu Hyperloop.

Polacy znaleźli się wśród 24 grup wynalazców wyselekcjonowanych spośród gigantycznej liczby zgłoszeń do konkursu. Pod koniec sierpnia studenci Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej będą mieli szansę przetestować prototyp swojej kapsuły na torze testowym w Kaliforni.

Wyjazd oraz budowę swojej kapsuły będą musieli jednak sfinansować sami. Stąd też Hyper Poland uruchomiła zbiórkę crowdfundingową na stronach serwisu odpalprojekt.pl/hyperpoland.

Hyperloop to kolejny ze spektakularnych projektów firmowanych przez Elona Muska i jego firmę SpaceX. Sprowadza się on w uproszczeniu do budowy kolei dużych – wręcz olbrzymich! - prędkości. Wagoniki – pod postacią kapsuł takich, jak ta zaprojektowana przez polskich wynalazców – przemieszczałyby się wewnątrz tunelu z prędkością 1100 kilometrów na godzinę. W uproszczeniu oznacza to, że przejazd z Warszawy do Wrocławia czy Krakowa trwałby około dwudziestu minut, a do Gdańska – mniej niż pół godziny.

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...