Sąd nie zostawił suchej nitki na fiskusie. Szykują się korzystne zmiany w PIT-ach

Wyrok NSA to dobra wiadomość dla rozwodników i osób samotnie wychowujących dzieci.
Wyrok NSA to dobra wiadomość dla rozwodników i osób samotnie wychowujących dzieci. 123RF/zdjęcie seryjne
Osoby rozwiedzione, które mają potomstwo i ci rodzice, którzy osobno zajmują się dzieckiem, mogą liczyć na preferencyjne rozliczenie PIT dla osób samotnie wychowujących dzieci. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok bez precedensu.

NSA wydał ważny wyrok, w którym zmienił podejście do preferencyjnego rozliczenia osób, która samotnie wychowują dzieci. Teraz ci, którzy dzielą się opieką nad dziećmi, mogą zaoszczędzić na nowym PIT.

Podatnik wystosował do NSA wniosek o interpretację. Jak pisał, rozwiódł się z żoną, z którą ma dwójkę dzieci. Sąd zdecydował, że oboje będą mieli władzę rodzicielską. Ustalił też opiekę nad dzieckiem naprzemiennie, wskazując terminy, w jakich dziecko będzie przebywać z matką, a w jakich z ojcem.

Ojciec wykazał, że nie ogranicza się do sporadycznych kontaktów ze swoim dzieckiem. Jak dowodził, łoży na dzieci, które dodatkowo przez pół roku mieszkają u niego. Chodziło o to, by mógł mieć prawo do obliczania PIT jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Podatnik początkowo uzyskał od fiskusa odpowiedź odmowną. Sąd, jak pisze „RP”, nie zostawił na fiskusie suchej nitki. Jak argumentował, ustawodawca nie tylko zrezygnował z pojęcia „osoby samotnie wychowującej dziecko", ale również z zastrzeżenia, że za taką uważa się jednego z rodziców.


Matka dziecka uważała, że tylko ona powinna korzystać z ulgi prorodzinnej. NSA uznał jednak, że choć ojciec miał ograniczoną władzę rodzicielską, to de facto ją realizował, a więc spełnia warunki do korzystania z ulgi.

Źródło: Rzeczpospolita
Trwa ładowanie komentarzy...