Oryginału nie zastąpi nic. Fakty i mity dotyczące wkładów do drukarki

Taniej nie zawsze znaczy lepiej. Za nieoryginalne wkłady do drukarek laserowych przyjdzie nam niekiedy słono zapłacić
Taniej nie zawsze znaczy lepiej. Za nieoryginalne wkłady do drukarek laserowych przyjdzie nam niekiedy słono zapłacić INNPoland
Oszczędność? Niewątpliwie to ją wymienia się wśród cnót współczesnego zaradnego człowieka. I o ile z potrzebą racjonalnego zarządzania swoimi funduszami nie ma co dzisiaj dyskutować, o tyle z ręką na sercu trzeba przyznać, że nie zawsze oszczędzanie popłaca. Ta prawda boleśnie daje o sobie znać w sytuacji, gdy kupujemy coś po niższej cenie, po czym okazuje się, że z tańszym nabytkiem mamy tylko same problemy, przez które w sumie ponosimy i tak wyższe koszty.

Przeglądanie metek w poszukiwaniu najniższej ceny zwiastuje nieszczęście np. wtedy, gdy musimy wymienić tonery w drukarce. Każdy użytkownik tego niezastąpionego w biurze gadżetu zawsze staje przed tym samym dylematem – droższy oryginał czy tańszy zamiennik? W internetowej kopalni wiedzy spotkamy się z opiniami, że między nimi nie ma żadnej różnicy poza mniejszym obciążeniem dla portfela. Czy zawsze tak jest? Obalamy 4 główne mity o wkładach do drukarek.

1: Zamienniki są tak dobre jak oryginał

W rzeczywistości zamienniki wkładów okazuje się zawodne, a użytkownicy często muszą je wymieniać lub ponownie drukować materiały, bo jakość wydruku nie jest dla nich zadowalająca.


W przypadku drukarek HP LaserJet aż 48 proc. użytkowników zgłasza problem spowodowany stosowaniem zamienników tonerów. Co więcej 28 proc. zamienników wkładów posiada jakąś wadę w momencie ich zakupu, ewentualnie ich żywotność pozostawia równie wiele do życzenia.

Wszelkie problemy z drukarką laserową znikają po zamontowaniu oryginalnego toneru, co potwierdza, że wina leży po stronie zamienników, a nie samego urządzenia.

2: Zamienniki nie mają wpływu na działanie drukarki

Sytuacje, że nieoryginalne tonery zakłócają prawidłowe funkcjonowanie drukarki, nie należą wcale do rzadkości.


16 proc. użytkowników zamienników tonerów przyznaje, że tańsze wkłady z czasem przestają działać. Zdarzają się też przypadki ich przeciekania czy przedwczesnego zużycia. W konsekwencji z powodu ich defektów drukarki wymagają czyszczenia lub nawet naprawy.

Ponadto 3/4 serwisantów drukarek na podstawie własnych obserwacji z wykonywanych zleceń potwierdza, że stosowanie oryginalnych tonerów w drukarkach HP LaserJet przekłada się na dłuższą żywotność urządzenia.

3: Zamienniki oferują taką samą jakość wydruku jak oryginały

Problem z jakością druku sygnalizuje aż 47 proc. osób, które korzystały z nieoryginalnych wkładów. Na 100 zbadanych zamienników kolorowych tonerów aż 78 spowodowało, że jakość druku była na tyle słaba, że użytkownik drukarki musiał chociaż raz zainterweniować np. powtarzając operację wydruku.

Skalę problemu oddaje ocena jakości stron wydrukowanych przy użyciu zamienników. Użyteczność ponad 40 proc. z nich była ograniczona lub kompletnie nie nadawały się one do dalszego wykorzystywania.

4: Zamienniki mają podobną wydajność, co oryginały

Niejednokrotnie zamienniki wiążą się z marnotrawstwem zarówno toneru, jak i papieru. Najlepiej świadczy o tym porównanie użyteczności stron wydrukowanych przy użyciu substytutów a oryginałów.

Ponad 40 proc. stron powstałych za sprawą zamienników nie spełniała norm bezproblemowego stosowania, podczas gdy przynajmniej 95 proc. tych wydrukowanych z użyciem oryginalnych tonerów HP mogła być normalnie użytkowana.

Artykuł powstał we współpracy z HP

Trwa ładowanie komentarzy...