Pękł ci ekran w telefonie? Nie martw się, niedługo sam się „zaleczy”, zupełnie jak skóra

kyolshin / 123RF Zdjęcie Seryjne
Co robisz, gdy kupisz nowy telefon? Dokupujesz folię ochronną i solidne etui. Niedługo nie będziesz musiał. Amerykański naukowiec wynalazł materiał, na którym zadrapania i pęknięcia nie robią wrażenia. Goi się sam i to w ekspresowym tempie.

– Kiedy byłem mały, moim idolem był Wolverine z X-Menów. Mógł ratować świat, ale tylko dlatego, że jego organizm sam się leczył – mówi Chao Wang, naukowiec z University of California Riverside.

Od marzeń do rzeczywistości droga niedaleka, bowiem udało mu się stworzyć materiał, który sam regeneruje zadrapania i pęknięcia. Już niedługo będzie go można stosować do budowy ekranów telefonów.

Materiał opracowany w laboratorium Wanga sam odbudowuje swoją strukturę w ciągu 24 godzin od momentu uszkodzenia. Jest to połączenie bardzo rozciągliwego polimeru oraz specyficznej soli. Dzięki tej budowie, materiał można rozciągnąć aż 50-krotnie a na dodatek cząstki nowej substancji przyciągają się i „leczą” uszkodzenia. Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że przewodzą prąd i reagują na niego – podobnie jak ludzkie mięśnie.

Według naukowców już za 2 - 3 lata ich wynalazek może trafić do sprzedaży. Wtedy problem popękanych ekranów odejdzie do przeszłości. Na dodatek pracują nad wykorzystaniem swojego wynalazku do budowy nowych baterii litowo-jonowych. Pozwoli to na znaczne wydłużenie ich żywotności.

Źródło: ScienceDaily.com
Trwa ładowanie komentarzy...