To rozwścieczyło pracodawców. Wskazali 7 grzechów głównych rządu

Dobra zmiana spowodowała stanowienie prawa, które nie spodobało się Pracodawcom Rp.
Dobra zmiana spowodowała stanowienie prawa, które nie spodobało się Pracodawcom Rp. Grzegorz Skowronek/Agencja Gazeta
Pracodawcy RP nie szczędzą gorzkich słów rządzącym w opublikowanym raporcie podsumowującym pierwszych 13 miesięcy pracy Sejmu VIII kadencji. Wymienili “7 głównych grzechów stanowienia prawa w Polsce” i zaproponowali metody, które mają doprowadzić do poprawy jakości legislacji w naszym kraju.

Zdaniem pracodawców, jakość stanowienia prawa jest niska i znajduje to potwierdzenie w analizach oraz badaniach opinii publicznej. Wśród głównych grzechów piętnują nierzetelne konsultacje. Ich zdaniem problem dotyczy 39 proc. ustaw, które zostały w ten sposób uchwalone. Kolejny grzech to tajne projekty. Dotyczy to projektów ujawnionych dopiero po przyjęciu ich przez rząd. Zdaniem organizacji prawie co siódma ustawa nosi znamiona tajności.Pozostałe wymienione grzechy to: wrzutki poselskie, pośpiech, brak koncepcji, nadregulacja i niestabilność prawa. Organizacja zaproponowała konkretne rozwiązania, które mają poprawić jakość stanowionego prawa w Polsce. Najważniejsze jest stosowanie białych ksiąg, pre-konsultacji oraz przygotowywanie założeń ustaw.

Pracodawcy chcieliby też rzetelnych konsultacji społecznych na każdym etapie procesu legislacyjnego. Ważne jest ich zdaniem także wzmocnienie roli partnerów społecznych w procesie ustawodawczym. Jak przypomnieli, był to jeden z argumentów na rzecz likwidacji Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i powołania zamiast niej Rady Dialogu Społecznego.

Pracodawcy RP to najstarsza i największa organizacja pracodawców w Polsce. Reprezentuje 12 tysięcy firm, które łącznie zatrudniają ponad 5 milionów osób. Ponad 85 procent tych firm to przedsiębiorstwa prywatne.

Źródło: Interia Biznes
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...