To rozwścieczyło pracodawców. Wskazali 7 grzechów głównych rządu

Dobra zmiana spowodowała stanowienie prawa, które nie spodobało się Pracodawcom Rp.
Dobra zmiana spowodowała stanowienie prawa, które nie spodobało się Pracodawcom Rp. Grzegorz Skowronek/Agencja Gazeta
Pracodawcy RP nie szczędzą gorzkich słów rządzącym w opublikowanym raporcie podsumowującym pierwszych 13 miesięcy pracy Sejmu VIII kadencji. Wymienili “7 głównych grzechów stanowienia prawa w Polsce” i zaproponowali metody, które mają doprowadzić do poprawy jakości legislacji w naszym kraju.

Zdaniem pracodawców, jakość stanowienia prawa jest niska i znajduje to potwierdzenie w analizach oraz badaniach opinii publicznej. Wśród głównych grzechów piętnują nierzetelne konsultacje. Ich zdaniem problem dotyczy 39 proc. ustaw, które zostały w ten sposób uchwalone. Kolejny grzech to tajne projekty. Dotyczy to projektów ujawnionych dopiero po przyjęciu ich przez rząd. Zdaniem organizacji prawie co siódma ustawa nosi znamiona tajności.

Pozostałe wymienione grzechy to: wrzutki poselskie, pośpiech, brak koncepcji, nadregulacja i niestabilność prawa. Organizacja zaproponowała konkretne rozwiązania, które mają poprawić jakość stanowionego prawa w Polsce. Najważniejsze jest stosowanie białych ksiąg, pre-konsultacji oraz przygotowywanie założeń ustaw.

Pracodawcy chcieliby też rzetelnych konsultacji społecznych na każdym etapie procesu legislacyjnego. Ważne jest ich zdaniem także wzmocnienie roli partnerów społecznych w procesie ustawodawczym. Jak przypomnieli, był to jeden z argumentów na rzecz likwidacji Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i powołania zamiast niej Rady Dialogu Społecznego.


Pracodawcy RP to najstarsza i największa organizacja pracodawców w Polsce. Reprezentuje 12 tysięcy firm, które łącznie zatrudniają ponad 5 milionów osób. Ponad 85 procent tych firm to przedsiębiorstwa prywatne.

Źródło: Interia Biznes
Trwa ładowanie komentarzy...