Smartfon dopasowany do twoich potrzeb - a gdybyś tak zrobił go sam?

Fot. materiały prasowe
Każdy z nas korzysta z telefonu na swój własny sposób i ceni sobie inne funkcje. Dla jednych liczy się mocna bateria, a dla innych doskonały dźwięk i świetny aparat fotograficzny. Istnieje też grupa osób, czekających z niestrudzoną nadzieją na smartfon z klasyczną klawiaturą, która jeszcze nigdy, tak jak dziś, przydałaby się do pisania wiadomości i maili. A gdyby tak samemu zdecydować o funkcjach obecnych w smartfonie i dopasować je do swoich potrzeb? To właśnie pytanie, od którego wyszła firma Motorola projektując pierwszy tak rozwinięty ekosystem modułowych smartfonów, które od ponad roku podbijają rynek.

Urządzenia dopasowane do indywidualnych potrzeb to przyszłość rynku - zdają się mówić nam przedstawiciele firmy Motorola - i trudno odmówić im racji. Moduły Moto Mods są kompatybilne ze smartfonami z linii Moto Z teraz i będą przez trzy kolejne generacje produktu. Podłączane za pomocą specjalnych magnesów, w mgnieniu oka rozszerzają lub dodają nowe funkcje do smartfona.

Same moduły Moto Mods powstają w laboratoriach Motoroli w partnerstwie z najlepszymi specjalistami z branży. I tak do rozwijania możliwości audio zaproszono firmę JBL, lidera w dziedzinie dźwięku, za rozwiązania fotograficzne odpowiada kultowy Hasselblad, a za jeszcze lepszy czas działania na baterii – Incipio i Mophie. Marka Motorola poszła o jeszcze jeden krok do przodu i zachęca do współpracy wszystkich chętnych użytkowników, którzy chcieliby spróbować swoich sił we wspólnym rozwijaniu ekosystemu. W tym celu powstała platforma do tworzenia własnych modułów i program Moto Mods Developer.
I ty możesz zostać developerem
Moto Mods Developer pozwala projektować moduły według własnego projektu. Firma, zespół kumpli ze studiów, czy pasjonat-inżynier – dosłownie każdy może zostać developerem. Wystarczy pomysł i rejestracja w programie. Wspomniana platforma umożliwia zakup zestawu bazowego do tworzenia prototypu - Moto Mods Developer Kit oraz dostęp do kompendium wiedzy na temat architektury ekosystemu, specyfikacji urządzeń, oprogramowania, a także praktyczne przykłady projektów rozpisane od A do Z. Nowy Moto Mods można stworzyć na własny użytek, ale istnieje też możliwość rozwijania swojego projektu poprzez platformy crowdfundingowe lub start-upy, a po uzyskaniu certyfikatu partnerskiego Moto Mod Partner Certification – także wprowadzenia do sprzedaży.

Inicjatywa popłaca
Chętnych do tworzenia nowych modułów nie brakuje. Motorola wraz z platformą zakupową Verizon i z serwisem crowdfuningowym indiegogo.com zorganizowała konkurs Transform the Smartphone Challenge. W ramach tej inicjatywy najlepsze projekty otrzymają wsparcie techniczne i finansowe we wdrożeniu pomysłów do regularnej sprzedaży. Pierwszy etap, czyli zgłaszanie projektów, zakończył się w 2016 roku. Wyzwanie zostało podjęte przez setki osób z całego świata - łącznie zgłoszono aż 700 różnych projektów z 55 państw i każdy z nich ma szansę na ujrzenie światła dziennego. Do ścisłego finału konkursu trafiło 12 prototypów, z których wyłoniono dwóch zwycięzców walczących o zdobycie 1 mln $ na rozwój swojego modułu. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w okolicach wakacji.
Wśród finalistów znalazł się także polski akcent – 5-osobowy międzynarodowy zespół Imagine Tech pod kierownictwem Tomasza Kruszczyńskiego. Moduł Edge Mod wymyślony przez Polaka pozwala za pomocą kolorowego podświetlenia zarządzać powiadomieniami w smartfonie, tak by nie w gąszczu dziesiątek komunikatów nie przegapić tych, które są naprawdę ważne. Pomysłowi inżynierowie z innych krajów stworzyli m.in. projekt tak wyczekiwanej, fizycznej klawiatury do Moto Z, skaner jakości powietrza, bezprzewodowy lokalizator pupila, czy dodatkowy ekran wykonany w technologii e-paper.
Podczas VivaTech, międzynarodowych targów innowacji, których tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 15 -17 czerwca 2017 r. w Paryżu, firma Motorola rozszerzy konkurs „Transform the Smartphone” i wyróżni pięć najciekawszych pomysłów na moduły, a ich twórcy otrzymają smartfon Moto Z oraz zestaw Moto Mods Development Kit, aby zbudować prototyp modułu i rozpocząć kampanię crowdfundingową na IndieGogo.
Jak się okazuje, zwykły użytkownik smartfona może dzisiaj dużo więcej, niż „tylko” kupić nowy smartfon. Może dostosować go do swoich potrzeb dzięki dostępnym modułom Moto Mods lub wraz z firmą Motorola - stworzyć je po swojemu.

Artykuł powstał we współpracy z Motorolą.