Właściciel firmy cateringowej: "W Wielkanoc pracujemy od świtu do nocy". Polacy nie chcą gotować na święta

Przygotowywanie śniadania wielkanocnego w katowickiej restauracji wegańskiej "Zielony Most".
Przygotowywanie śniadania wielkanocnego w katowickiej restauracji wegańskiej "Zielony Most". Fot. Anna Lewańska / Agencja Gazeta
10-15 proc. rocznie – w takim tempie ma przybywać Polaków, którzy świąteczny stół zastawią w tym roku daniami zamówionymi w firmach cateringowych. W Warszawie i innych dużych miastach kupienie sobie tych kilku dni wolności przed świętami jest ważniejsze niż wydanie stu czy dwustu złotych (na głowę) w firmie dostarczającej gotowe potrawy. I nie jest to przejściowa moda: trend da się zaobserwować już od kilku lat.

– Każdy coś przynosi. Śniadanie wielkanocne jest w domu, gdzie nagle siada około 40, nawet 50 osób, bo to są nasze zaprzyjaźnione rodziny, ich dzieci, wujkowie, babcie – opisywał nadchodzące święta Wielkanocy Krzysztof Ibisz w jednym z wywiadów. Można sobie tylko wyobrazić, ile czasu zajęło wszystkim uczestnikom takiego śniadania przygotowanie tego, co ostatecznie wyląduje na stole.I wygląda na to, że Polacy nie mają zamiaru sobie zawracać już głowy gotowaniem przed świętami. – Obyczaje pod tym względem szybko się zmieniają, coraz chętniej zamawiamy wielkanocny catering w firmach – mówi INN:Poland Damian Wiatrak, dyrektor zarządzający warszawskiej firmy Deli Catering. – Praca czterdzieści godzin w tygodniu to mit. W gruncie rzeczy pracujemy często po sześćdziesiąt czy siedemdziesiąt godzin tygodniowo i żal tego jednego czy dwóch przedświątecznych dni na to, by zakasywać rękawy i stawać przy kuchni – dodaje.
Jednak zamówienie wielkanocnych potraw, choćby nawet domowy kucharz miał dwie lewe ręce, wciąż jest złamaniem pewnego tabu. – Catering świąteczny zaczyna być popularny w dużych miastach: Warszawie, Poznaniu czy Krakowie. W znacznie mniejszym stopniu dotyczy to miast średnich i małych. Tam jednak zasobność portfeli jest znacznie mniejsza, a na dodatek odejście od kuchni jest równoznaczne z pewnego rodzaju faux pas – twierdzi Wiatrak.

Tłuste świąteczne kąski
Rynek cateringu w Polsce to jedna z najdynamiczniejszych branż, w tej chwili wyceniana na 4,5 mld złotych, z prognozowanym stabilnym i wysokim wzrostem. W tym, nomen omen, torcie największą rolę odgrywają firmy, zwłaszcza w okresach świątecznych. – Wielkanoc, a przede wszystkim Boże Narodzenie, to okresy, w którym pracujemy pełną parą, od świtu do nocy – słyszymy w warszawskim Studio Catering. Nasz rozmówca nie ukrywa jednak, że choć zdarzają się zamówienia od indywidualnych klientów, przede wszystkim zamawiają klienci korporacyjni.

Wszystko najwyraźniej zależy od firmy cateringowej. – Nie mamy właściwie klientów indywidualnych, czasem tylko ktoś z osób zaprzyjaźnionych z nami coś zamówi na święta – informuje nas jeden z menedżerów krakowskiego Modern Catering. – Mamy bardzo dużo takich zamówień – twierdzi dla kontrastu jedna z menedżerek stołecznej Gospody Catering.
– Zarówno w naszej firmie, jak i na poziomie całego rynku odsetek zamówień indywidualnych to zapewne około 10-15 proc. – podsumowuje Damian Wiatrak. W Deli Catering, na dwa dni przed świętami jest to około trzydziestu zamówień, z reguły na zestawy dla dziesięciu, kilkunastu osób. Innymi słowy, tylko dania przygotowane w tej właśnie firmie zje od trzystu do czterystu warszawiaków. A już za rok należy się liczyć z tym, że może ich być i pół tysiąca.

Biorąc pod uwagę, że koszt przeciętnego zestawu świątecznego waha się w granicach od 100 do 200 złotych – w zależności od firmy cateringowej, wybranego menu czy liczby osób, które siądą do stołu – może chodzić o kwoty rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Z perspektywy firm cateringowych jest więc o co zawalczyć – tym bardziej, że można je zarobić w zaledwie kilkadziesiąt godzin.

Coś z jadalnym srebrem poproszę
Jak podali kilka dni przed świętami eksperci firmy pożyczkowej Provident, w te święta Polacy będą chcieli zaszaleć: wyłożą na okołowielkanocne wydatki średnio około czterystu złotych. Analitycy szacują, że tak czy inaczej, będzie to dwu-, może nawet czterokrotnie więcej niż w poprzednich latach. Co ciekawe, pieniądze te mają zostać wydane przede wszystkim na... artykuły spożywcze.
Nawet biorąc pod uwagę niewielki wzrost cen, do jakiego doszło w ostatnich miesiącach, nie usprawiedliwi to takiej zwyżki wydatków. A zatem Polacy chcą w te święta kupić więcej jedzenia lub potrawy bardziej wyrafinowane. I zapewne chodzi o to drugie, gdyż firmy cateringowe mają już gotową nieco mniej opatrzoną ofertę – np. w Deli Catering ma to być makowiec z białej galaretki rolowanej z dodatkiem... jadalnego srebra.

– Szukamy nowości smakowych, nowych produktów, nowych odsłon produktów tradycyjnych, ale naszych tradycyjnych podniebień nie da się oszukać – zastrzega Wiatrak. – Po pewnym okresie próbowania rzeczy nowych wracamy do elementów tradycyjnych – kwituje. Tyle że zasada ta nie odnosi się do całego zjawiska zamawiania wielkanocnych potraw „na mieście”.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...