Rząd zamówił polski pojazd z silnikiem odrzutowym. Zyskaliśmy potężną broń

Firma Bocar zaprezentowała pojazd gaśniczy z silnikiem odrzutowym.
Firma Bocar zaprezentowała pojazd gaśniczy z silnikiem odrzutowym. Bocar/Facebook
Pojazd jest dziełem częstochowskiej firmy Bocar. Zamówiło go Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a sfinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach konkursu “Obronność i bezpieczeństwo państwa.” W jaki sposób jednak pojazd miałby przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa kraju?

Wyjaśnienie opublikowała firma JAS, także zaangażowana w przedsięwzięcie. “Celem głównym projektu jest opracowanie i wykonanie innowacyjnego systemu gaszenia pożarów wieloprzestrzennych i wielkokubaturowych wykorzystując przy tym silniki turbinowe. Opracowane rozwiązanie powinno zwiększyć elastyczność wykorzystania sił i środków na terenie prowadzenia działań. Zadaniem systemu będzie również zabezpieczanie infrastruktury strategicznej państwa polskiego, dekontaminacja masowa oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się i likwidacja skażeń”.

Na podwoziu MAN TGN 18,290 zamontowano silnik turbinowy. Zasilany jest paliwem lotniczym i może wyrzucać z siebie środek gaśniczy z efektywnością, o której tylko pomarzyć mogą klasyczne pompy. Cała konstrukcja może być zdalnie sterowana we wszystkich kierunkach, można więc szybko i precyzyjnie kierować strumień ze środkiem gaśniczym.

Rozwiązanie ma sprawdzić się przy poważnych akcjach, takich jak pożary obiektów z branży paliwowej. Państwowa straż pożarna ma otrzymać naprawdę potężną broń.

Firma Bocar istnieje od 1992 roku, jest przedsiębiorstwem prywatnym. Początkowo produkowała nadwozia gaśniczo-ratunkowe. Dziś produkuje nowe samochody pożarnicze (około 100 rocznie) na różnych typach nadwozi renomowanych marek.
Trwa ładowanie komentarzy...