Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. Nie tylko! Wybitny polski ekonomista trafia na monetę NBP

Nowa moneta NBP z Mikołajem Kopernikiem.
Nowa moneta NBP z Mikołajem Kopernikiem. Materiały prasowe
Narodowy Bank Polski wprowadzi nową monetę kolekcjonerską z serii “Wielcy Polscy Ekonomiści”. I trafi na nią... wybitny polski astronom, Mikołaj Kopernik.

Kopernik jest autorem heliocentrycznej wizji świata podanej w przystępnej naukowej formie, albo mówiąc bardziej łopatologicznie, twierdzenia: Ziemia krąży wokół Słońca. Toruński astronom jest też jednak ojcem podwalin ekonomii. Sformułował np. zasadę z 1526 roku - “gorszy pieniądz wypiera lepszy”. To Kopernik miał sprawić, że wartość monet nie zależy od kruszcu, z jakiego są wykonane, ale od nominału, który jest na nich wybity.

Moneta z Kopernikiem to pierwsza z serii “Wielcy Polscy Ekonomiści”. Na rewersie jest profil Kopernika, który trzyma w dłoni monetę. Z lewej strony jest data jego narodzin i śmierci – 1473-1543, wzdłuż lewego brzegu monety widnieje półkolisty napis “Rozprawa o biciu monety”.

Na stronie przedniej (awersie) znajduje się m.in. Wizerunek orła, data emisji monety: 2017, napis: 10 zł i Rzeczpospolita Polska. Moneta ma średnicę 32 milimetrów, a jej maksymalna emisja to 15 tysięcy egzemplarzy.

Źródło: RMF FM
Trwa ładowanie komentarzy...