Dziś ważna data związana z PIT. Po raz ostatni możemy zrzucić problem na urzędników

Zeznanie PIT należy złożyć najpóźniej 2 maja. Lepiej jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę, ze względu na kolejki, które mogą panować w urzędach i na poczcie.
Zeznanie PIT należy złożyć najpóźniej 2 maja. Lepiej jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę, ze względu na kolejki, które mogą panować w urzędach i na poczcie. Marcin Stępień/AG
Jeśli chcemy, by to Urząd Skarbowy wypełnił za nas PIT, to dziś mamy na to ostatni dzień. Wniosek o sporządzenie zeznania można złożyć elektronicznie przez Portal Podatkowy lub system e-Deklaracje. PIT-WZ (wniosek o sporządzenie zeznania) można złożyć także za pośrednictwem usług elektronicznej bankowości PKO BP, BGŻ BNP, Paribas i Raiffeisen PolBank.

Urząd w ciągu pięciu dni powinien potem przesłać do podatnika na podany adres e-mailowy list z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Możemy zaakceptować lub odrzucić zeznanie. Jeśli zaś nie podejmiemy żadnych czynności, nasze zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.

Przypomnijmy, zeznanie podatkowe należy złożyć do 2 maja, gdyż w tym roku 30 kwietnia przypada w weekend. Nieterminowe złożenie formularza PIT może oznaczać karę finansową. Nieterminowe zeznanie podatkowe to wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe. Wykroczeniem jest, gdy kwota nie przekracza pięciokrotności najniższego wynagrodzenia brutto – obecnie to 9250 zł. Jeśli kwota naszego zobowiązania przekroczy 9250 zł, wtedy opóźnienie staje się przestępstwem.

Fiskus dotychczas wykazywał się dużą rozpiętością kar dla spóźnialskich podatkników. W 2016 roku grzywny z tego tytułu wyniosły od 185 zł do 36 tysięcy złotych.

Źródło: TVN24bis
Trwa ładowanie komentarzy...