Duże zmiany dla małych przedsiębiorców. Składki mają wynosić tylko... 18 zł

Na zmianach planowanych przez Ministerstwo Rozwoju mogłoby skorzystać około 180 tys. samozatrudnionych
Na zmianach planowanych przez Ministerstwo Rozwoju mogłoby skorzystać około 180 tys. samozatrudnionych Robert Robaszewski/Agencja Gazeta
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje nowe zmiany, które mogą zmniejszyć wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli resort przychyli się do prośby Ministerstwa Rozwoju część przedsiębiorców będzie płacić na zdrowie tylko 18 zł miesięcznie – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ministerstwo Rozwoju pracuje obecnie nad projektem, dzięki któremu wysokość składek odprowadzanych przez mikrofirmy do ZUS-u będzie uzależniona od przychodów firmy. I zamierza włączyć w swoją nową politykę resort zdrowia.

– Będziemy rozmawiali z Ministerstwem Zdrowia, które pracuje nad nowymi zasadami podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, by wzięło pod uwagę kierunek naszych zmian. Tak aby oba systemy łączyły się w logiczną całość – tłumaczy DGP Janusz Cieszyński, dyrektor departamentu małych i średnich przedsiębiorstw Ministerstwa Rozwoju.

Jakie zmiany będą czekać przedsiębiorców jeżeli te plany dojdą do skutku? Obecnie osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą odprowadzać w ramach składki zdrowotnej 297,28 zł miesięcznie (9 proc. od 3/4 średniego miesięcznego wynagrodzenia). Jeżeli Ministerstwo Zdrowia zgodzi się na uzależnienie jej wysokości od przychodu, wysokość składki może spaść. W przypadku przychodu sięgającego 200 złotych miesięcznie będzie to tylko 18 zł, w przypadku 400 - 36 zł.

źródło: Gazeta Prawna
Trwa ładowanie komentarzy...