Rodzice mają pracować... godzinę krócej. Polscy pracodawcy oburzeni kontrowersyjnym pomysłem

Według poselskiego projektu, rodzice z dziećmi do 10 lat mieliby pracować godzinę krócej.
Według poselskiego projektu, rodzice z dziećmi do 10 lat mieliby pracować godzinę krócej. 123rf/zdjęcie seryjne
Posłowie PSL przedstawili projekt, którego celem miałoby być wsparcie rodzin z dziećmi. Mianowicie, rodzice dziecka, które nie ukończyło 10 lat, pracowaliby o godzinę krócej dziennie. Razem dawałoby to 35-godzinny tydzień pracy.

Krótszy czas pracy nie przełożyłby się jednak na wynagrodzenie. Pracodawcy RP krytykują pomysł. Powołują się tu na argument, że takie rozwiązanie byłoby szkodliwe dla finansów państwa.

– Pracodawcy RP oczekują od pomysłodawców odpowiedzialnego podejścia do tej kwestii i oszacowania kosztów wprowadzenia proponowanego przez nich rozwiązania dla budżetu państwa, gospodarki, a także dla rynku pracy – pisze organizacja w oświadczeniu.

Organizacja kwestionuje też uzasadnienie projektu dotyczące wieku dziecka. Zdaniem Pracodawców RP, trudno wyjaśnić, dlaczego za wiek graniczny pomysłodawcy uznali dziesiąty rok życia, a nie trzeci albo szósty. Ponadto, twierdzą, że autorzy pomysłu niesłusznie argumentują konieczność skrócenia czasu pracy rodziców problemami związanymi z dotarciem do szkół i godzinami ich otwarcia.

Zdaniem Pracodawców RP, ten problem można rozwiązać poprzez zapewnienie dłuższej dostępności placówek oświatowych albo zastosowanie elastycznych rozwiązań w firmach, dotyczących czasu pracy pracownika.

Pracodawcy RP twierdzą też, że choć projekt może zyskać poparcie rodziców z dziećmi, to pokrzywdzeni mogą się poczuć pracownicy, którzy dzieci nie mają i z tego powodu będą musieli pracować dłużej. Jak twierdzą, z pewnością nie zyska to również poparcia pracodawców. Wszelkie tego typu ustalenia powinny być zdaniem Pracodawców RP rozwiązywane na forum Rady Dialogu Społecznego.

Pracodawcy RP to największa organizacja zrzeszająca polskie firmy. Reprezentują 12 tysięcy firm, które zatrudniają 5 milionów pracowników. Powstali w listopadzie 1989 roku i działają w obszarach dotyczących rozwoju przedsiębiorczości, wzrostu gospodarczego czy ubezpieczeń społecznych i prawa pracy.
Trwa ładowanie komentarzy...