Z pracodawcy zrobią oszusta, a pensję matki obniżą o połowę, żeby tylko nie płacić. Skandaliczne praktyki ZUS

Czy ZUS oszukuje młode matki? Potrafi im obniżyć pensję, by płacić niższe świadczenia
Czy ZUS oszukuje młode matki? Potrafi im obniżyć pensję, by płacić niższe świadczenia Pixabay.com
Wiesz, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może o arbitralnie stwierdzić, że twoja pensja jest za duża i obniżyć ją o połowę? Wszystko po to, by płacić niższe świadczenia - na przykład mamom na urlopie macierzyńskim.

Sebastian Skrzynecki, prezes warszawskiego software house’u Evercode opisuje na swoim profilu na Facebooku bulwersującą historię. Jedna z jego pracowniczek zaszła w ciążę. Zgodnie z prawem idzie na zwolnienie, przez pierwszy miesiąc wynagrodzenie płaci jej pracodawca, potem obowiązek ten przechodzi na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ten jednak nie zamierza się z niego wywiązywać.

Urzędnicy – według słów Skrzyneckiego – zakwestionowali wysokość jej wynagrodzenia a także sens jej zatrudnienia. W czym problem? W tym, że pracowniczka Evercode nieźle zarabiała, ok. 8 tys. złotych netto.

Dziewięć miesięcy temu zatrudniłem do Evercode dziewczynę. Ciężko pracowała za 8kpln netto na umowę o pracę będąc w ciąż...

Opublikowany przez Sebastian Skrzynecki na 22 kwietnia 2017
Szef Evercode podkreśla, że zatrudnił dziewczynę 9 miesięcy wcześniej, jest zadowolony z jej pracy a pensja odzwierciedlała jej zaangażowanie i wartość, jaką wnosiła do firmy. ZUS zakwestionował sensowność jej zatrudnienia oraz stwierdził, że firmy nie stać na taką pensję. I obniżył ją o połowę – do 4 tys. złotych netto.

Samo Evercode jest firmą informatyczną, działa na rynku od 2010 roku i zatrudnia ok. 40 osób na pełne umowy o pracę – jak twierdzi Skrzynecki. Jeśli od decyzji ZUS odwoła się do sądu, Zakład wstrzyma wypłatę wynagrodzenia do czasu rozstrzygnięcia sprawy.


Mimo wszystko inni przedsiębiorcy radzą mu walkę, najpierw w samych komisjach ZUS-u. Niektórzy piszą, że przechodzili podobną drogę i stracili tylko czas i pieniądze.
Trwa ładowanie komentarzy...