Koniec z grzybem na ścianach i zatęchłymi ubraniami. Nasi naukowcy wykończą mikroby, jak wampiry – srebrem

Dr Anna Ogar i dr Maciej Dlugosz
Dr Anna Ogar i dr Maciej Dlugosz MIT Enterprise Forum Bootcamp
Trójka naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyła innowacyjny materiał na bazie srebra. Stworzonej przez nich powłoki nie imają się grzyb i bakterie. Można ją zastosować na przykład w farbach i do produkcji odzieży.

Substancja nosi nazwę HybriCaps i jest wysiłkiem prac trójki doktorów UJ – Anny Ogar, Szczepana Zapotocznego (dr hab., profesor uczelni) oraz Macieja Długosza. W celu komercjalizacji swojego wynalazku założyli firmę HussarTech.

W swojej powłoce wykorzystują srebro. To dobrze znany materiał antybakteryjny. Ma ono zdolność wiązania się z elementami mikroorganizmów zawierającymi siarkę. Jego cząstki przerywają komórki i zaburzają procesy życiowe drobnoustrojów. Są przy tym nieszkodliwe dla człowieka, choć mogą skazić środowisko naturalne. Naukowcy zamknęli więc maleńkie cząstki srebra w specjalnej matrycy. Uwalnia ona srebro bardzo powoli, co zapewnia bardzo długi czas jej aktywności.

HussarTech dopiero zaczyna komercjalizować swój wynalazek, ale już wiadomo, że HybriCaps idealnie nadaje się do zabezpieczania różnych powierzchni przed grzybem i bakteriami. Te po prostu nie namnażają się na powierzchni pokrytej matrycą. Jeśli na nią trafią – giną. Jest to więc idealna substancja do zabezpieczania budynków i ścian przed mikrobami, również w szpitalach czy kuchniach. Nadaje się również do zabezpieczania tkanin – ubrania dłużej zachowają świeżość.

HybriCaps zwyciężył w plebiscycie Soczewki Focusa 2014 w kategorii Innowacje Medyczne, a także został doceniony i nagrodzony medalem na XIX Międzynarodowych Targach Plastpol.
Trwa ładowanie komentarzy...