Upadek polskiego Harry'ego Pottera. Brzoska traci kontrolę nad firmą i żegna się z giełdą

Rafał Brzoska.
Rafał Brzoska. Fot. Adam Golec / Agencja Gazeta
Rafał Brzoska traci kontrolę nad firmą Integer. Przejmą ją Amerykanie, którzy właśnie zaczęli finalizować skup akcji spółki i, wraz z większościowym pakietem udziałów, przejmą jej stery. Jak poinformowała amerykańska firma, „w wezwaniu na akcje Integer.pl złożono zapisy na sprzedaż akcji stanowiących, wraz z akcjami posiadanymi przez Rafała Brzoskę, ponad 90 proc. ogólnej liczby akcji spółki”. To oznacza ratunek dla firmy, która gwałtownie podupadła w ciągu ostatniego roku – ale też koniec epoki, w której znany polski biznesmen rzucał wyzwania państwowym gigantom i określał się mianem „Harry'ego Pottera walczącego z Voldemortem” – za tego drugiego uchodziła w tej zbitce Poczta Polska.

Komunikat Adventu nie pozostawia wielkich nadziei co do przyszłości Integera (a także wykupowanego równolegle InPostu). „Warunki wezwania zostały spełnione i AI Prime, jako jedyny podmiot nabywający, zamierza nabyć wszystkie akcje, na które zostały złożone zapisy w wezwaniu, a następnie przeprowadzić przymusowy wykup akcji w celu wycofania spółki z giełdy” – piszą Amerykanie. W dalszej perspektywie oznacza to również zniknięcie z parkietu spółki InPost.

Wykup firmy okazał się większym wyzwaniem niż amerykański alianci Brzoski się spodziewali. Zgodnie z początkowymi planami kupujący chcieli płacić za jedną akcję 41,10 złotych – ostatecznie jednak pod presją najważniejszych udziałowców wyprzedających swój portfel akcji Integera, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, stanęło na 49 zł. Cóż, można by rzec – wykup niemalże za bezcen, bywało wszakże czasy, kiedy kurs akcji Integera dobił poziomu 328 złotych, przebijając 28-krotnie kurs pierwotny.

Ale to już historia: w 2016 roku firma Rafała Brzoski ledwie przebiła 500 mln złotych przychodów, a strat netto odnotowała... 474,43 mln zł. Koło ratunkowe chcą rzucić Amerykanie – pod warunkiem, że operacja wykupu firmy, wyprowadzenia jej z giełdy oraz odebrania „decyzyjności” Rafałowi Brzosce zostanie zakończona sukcesem. Wtedy wysupłają 500 mln złotych na dokapitalizowanie Integera.


Źródło: Bankier.pl
Trwa ładowanie komentarzy...