Marszałek Senatu chce znaleźć dodatkowe pieniądze w budżecie na Polonię. „Stajemy się krajem bardziej zamożnym”

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski Łukasz Wądołowski/Agencja Gazeta
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że jego partia chce znacząco zwiększyć wsparcie finansowe dla Polaków mieszkających za granicą. W tym roku na ten cel przeznaczonych zostało 75 mln złotych.

Śmiałą deklarację marszałek Karczewski zdecydował się złożyć podczas XX Forum Polonijnego w Toruniu. Jego zdaniem decyzja o zwiększeniu wsparcia finansowego jest już przesądzona „i to nie symbolicznie o pięć czy dziesięć milionów złotych, ale znacząco".

Według Karczewskiego Polska może sobie na taki dodatkowy wydatek pozwolić. Senator zauważył, że wydatki na Polonię były zamrożone przez ostatnich osiem lat.

– Zmieniają się okoliczności i uwarunkowania. Stajemy się krajem bardziej zamożnym i będzie nas stać na znaczące zwiększenie finansowania działań polonijnych. (...) To bardzo ważne, gdyż widzimy, że chcą być państwo współodpowiedzialni za Polskę – stwierdził. Zadeklarował także, że dodatkowe fundusze nie ominą z pewnością Polonii amerykańskiej.

Karczewski dodał również, że "wszyscy wspólnie powinni dbać o Polskę i jej dobre imię". – Zawsze powinniśmy reagować, gdy ktoś źle mówi o naszej ojczyźnie – spuentował.

Wcześniej w rozmowie z Radiem Maryja marszałek wyraził nadzieję, że w przyszłości uda się zagospodarować dla przedstawiciela Polonii jedno miejsce w izbie wyższej.

źródło: Gazeta Prawna
Trwa ładowanie komentarzy...