Chcą skończyć z głodem na świecie – uda im się, jeśli na nich zagłosujecie. Polski start-up walczy o milion dolarów

Fot. Chivas the Venture
Wprowadzenie rozwiązań genetycznych do codziennego użytku i analiza DNA w warunkach poza laboratoryjnych, a dokładniej mówiąc: na polach uprawnych – to właśnie recepta na klęskę nieurodzaju według polskich naukowców z NEXBIO. Brzmi, oględnie mówiąc, innowacyjnie? Bardzo dobrze, bo właśnie takie inicjatywy mają szansę na zdobycie finansowania w ramach drugiej edycji programu Chivas The Venture.

Jest o co walczyć – pula nagród wynosi milion dolarów. Jest też z kim walczyć, bo do drugiego, globalnego etapu tegorocznej edycji Chivas The Venture zakwalifikowało się 31 start-upów – po jednym z każdego kraju biorącego udział w programie. Sam awans do tego wąskiego grona jest swego rodzaju zwycięstwem – do eliminacji zgłosiło się bowiem prawie... 6 tysięcy start-upów ze wszystkich kontynentów.

Chivas the Venture to projekt, który ma na celu promowanie młodych przedsiębiorców, którzy nie boją się powiedzieć, że chcą zmienić świat na lepsze – po prostu to robią. Projekty, które rozwijają, mają jasno określony cel: rozwiązać konkretny problem społeczny, ekologiczny czy ekonomiczny. W przypadku NEXBIO jest to właśnie walka z głodem na świecie. Cel ambitny, a droga do jego osiągnięcia – jak to zwykle z najlepszymi pomysłami bywa – genialnie prosta. Co nie oznacza jednak, że tania w wykonaniu.

Jak tłumaczą twórcy NEXBIO, współczesną produkcją żywności kieruje paradoks: z jednej strony mamy wielkie plantacje i masowe uprawy, które rekordowe zbiory zawdzięczają wsparciu w postaci stosowanych powszechnie środków ochrony roślin. Z drugiej strony, pomimo tak zaawansowanej technologii biochemicznej, na świecie nadal dochodzi do klęsk nieurodzaju, w wyniku których giną miliony ludzi.


Wysyłanie pestycydów oraz nawozów do krajów trzeciego świata problemu nie załatwi bez wcześniejszego rozpoznania specyfiki chorób nękających tamtejsze uprawy. I tu właśnie pomocą chce służyć NEXBIO ze swoim przenośnym modułem analiz DNA. Wdzięczna nazwa „lab-in-the-box” mówi właściwie wszystko: rolnik otrzymuje przenośne laboratorium, w którym przebada swoje rośliny, wykryje ewentualne choroby we wczesnym stadium i dostatecznie szybko wprowadzi środki zaradcze, dostosowane do specyfiki prowadzonych upraw.

Urządzenie ma być również finalnie tanie i łatwe w obsłudze. Aby tak się jednak stało, naukowcy z NEXBIO potrzebują wsparcia, a właściwie poparcia – głosami, które od 8 maja można oddawać na stronie www.theventure.com. Akcja składa się z pięciu tygodniowych cyklów. Co 7 dni głosy będą zliczone. Każdy głos się liczy – bo wart będzie konkretną kwotę, proporcjonalną do liczby oddanych w danym tygodniu głosów. W każdym tygodniu w wyniku głosowania między finalistów rozdzielona będzie kwota 50 tys. dolarów. Ile z tej puli trafi do konkretnego finalisty, zależy od liczby głosów, zebranych w danym tygodniu. To głosujący decydują o tym, który startup zbierze najwięcej. W kolejnym tygodniu głosowanie rozpoczyna się od nowa. O tym, które start-upy otrzymają pozostałe środki z puli miliona dolarów zadecyduje jury podczas lipcowego finału Chivas the Venture w Los Angeles. Zdobyte dzięki konkursowi Chivas The Venture fundusze, Nexbio chce przeznaczyć na rozwój urządzenia w kierunku produktu masowego. Jak podkreślają jego twórcy, szczególnie zależy im na tym, aby technologia ta była dostępna dla jak największej liczby rolników. Tylko wtedy ilość stosowanych pestycydów realnie się zmniejszy. Aby testować technologie umożliwiające obniżenie kosztów produkcji Nexbio potrzebne są fundusze. Warto więc pomóc tak ambitnemu projektowi z Polski.

O tym, że każdy z nas może oddać łącznie pięć głosów warto pamiętać tym bardziej, że konkurencja w tegorocznej edycji Chivas the Venture jest mocna. NEXBIO walczy o wygraną między innymi z niemieckim Green City Solutions, zajmującym się walką z zanieczyszczeniem powietrza w miastach, czy belgijskim BeeOdiversity, który chce badać i chronić środowisko z pomocą pszczół.

Prezentacje wszystkich finalistów Chivas the Venture możecie obejrzeć na stronie www.chivas.com. Głosowanie rozpoczyna się 8 maja. Od tego momentu, każdy ma szansę zagłosować na NEXBIO pięć razy – do 11 czerwca włącznie.

Artykuł powstał we współpracy z Chivas the Venture.

Trwa ładowanie komentarzy...